Samostudium aneb 12 dní studijního volna

12 dní studijního volna – věčné téma. Pojďme si o něm říct něco bližšího.

Pedagogičtí pracovníci (učitelky MŠ i asistentky pedagoga) se dále vzdělávají (mimo jiné) formou samostudia. K tomu jim přísluší volno v rozsahu 12 pracovních dnů ve školním roce.

Čerpání volna k samostudiu nesmí bránit vážné provozní důvody. Proto čerpání volna určuje ředitel školy zpravidla na dobu:

 • podzimních, vánočních, pololetních, jarních nebo velikonočních prázdnin,
 • přerušení nebo omezení provozu MŠ, nebo
 • kdy se v MŠ z mimořádných důvodů neuskutečňuje výchova a vzdělávání.

Pedagogický pracovník za samostudium dostává plat.

Na samostudium nemá pedagogický pracovník nárok. Tzn. pokud mu ho ředitel nedá, pedagogický pracovník s tím nic nenadělá.

Dobré vědět:

Trvá-li pracovní poměr jen část školního roku, přísluší za každý měsíc trvání pracovního poměru jedna dvanáctina volna. Tzn. máte-li odpracováno 5 měsíců, získáte max. 5 dnů studijního volna.

Obdobně to platí při sjednání kratší než stanovené týdenní pracovní doby – úměrně se sníží i rozsah volna. Tzn. máte-li poloviční úvazek a máte odpracovaných 10 měsíců, získáte max. 5 dnů studijního volna.

Nevyčerpané volno se nepřevádí do dalšího roku.

Máte další otázky? Přidejte se k nám do skupinky Předškolní poradna pro pedagogy a ptejte se nebo mi napište e-mail (info@predskolniporadna.cz).
Chcete se zorientovat ve školské legislativě? Mrkněte sem:
Marcela Zajícová
Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog. Srozumitelnou formou dávám rodičům a pedagogům odpovědi na otázky “co, kdy, kde a jak” při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Zdarma si můžete stáhnout můj e-book Jak vyřídit odklad či předčasné zaškolení. O tom, co váš předškolák (ne)musí umět, než nastoupí do 1. třídy píšu v e-booku Z předškoláka školákem v pohodě a s úsměvem. Předškolní pedagogové ocení e-book Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ. Zajímá-li vás téma školní zralosti, mám pro vás webinář a kurz o školní zralosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu info@predskolniporadna.cz. Zůstaňme v kontaktu - nechte se polapit do sítí Předškolní poradny.
Komentáře
 1. Stanislava Vodičková napsal:

  Dobrý den. Je omezen počet dní studijního volna v měsíci? Při uzavření MŠ z organizačních důvodů může pedagog čerpat 4 dny v týdnu za sebou?
  Děkuji za odpověď.

 2. Dana Šedá napsal:

  Dovolím si nesouhlasit s touto pasáží: „Obdobně to platí při sjednání kratší než stanovené týdenní pracovní doby – úměrně se sníží i rozsah volna. Tzn. máte-li poloviční úvazek a máte odpracovaných 10 měsíců, získáte max. 5 dnů studijního volna.“
  Pokud má pracovník snížený úvazek a pracuje pouze 4 hodiny denně, má stejný počet dnů na studijní volno, jen nedostane zaplaceno za 8 hodin ale jen za 4 hodiny (nebo podle toho, jak má snížený úvazek). Za odpracovaných 10 měsíců by tedy mohl čerpat 10 dní studijního volna, ale zaplaceno by měl každý den jen 4 hodiny. Nebo se mýlím? Děkuji za odpověď.

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den,
   je pravda, že existují dva právní výklady. Nicméně vycházím z informací JUDr. Polákové, PaedDr. Mikáče a dr. Puškinové, kteří uvádějí dvojí krácení.

 3. Dagmar Renčínová napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych věděla, zda je v pořádku, že ŘŠ určí v době, kdy mají žáci prázdniny, jednomu učiteli čerpání dovolené a jinému studijní volno. Učitel, který si nevyčerpal dovolenou ( z různých důvodů-byla potřeba jeho přítomnost ve škole v době hlavních prázdnin) ,ale dle výkladu ŘŠ nemá nárok si vyčerpat studijní volno jiný den. Je to v souladu s rovným přístupem k pracovníkům jak uvádí zákoník práce.

 4. David Schrot napsal:

  Dobrý den,
  rád bych věděl, zda v týdnu, kdy jsou v pátek pololetní prázdniny a pedagogové čerpají studijní volno, zda jsou suplované hodiny, které odučili během týdne, považovány za přesčasové, nebo jsou náhradou za odpadlé hodiny v době prázdnin.
  Děkuji David Schrot.

 5. Anna napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli existuje nařízení, které zakazuje vzdálit se v době samostudia z místa trvalého bydliště, případně ze země. Děkuji Anna

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů