12 dní studijního volna – věčné téma. Pojďme si o něm říct něco bližšího.
Pedagogičtí pracovníci (učitelky MŠ i asistentky pedagoga) se dále vzdělávají (mimo jiné) formou samostudia. K tomu jim přísluší volno v rozsahu 12 pracovních dnů ve školním roce.
Čerpání volna k samostudiu nesmí bránit vážné provozní důvody. Proto čerpání volna určuje ředitel školy zpravidla na dobu:
Pedagogický pracovník za samostudium dostává plat.
Na samostudium nemá pedagogický pracovník nárok. Tzn. pokud mu ho ředitel nedá, pedagogický pracovník s tím nic nenadělá.
Trvá-li pracovní poměr jen část školního roku, přísluší za každý měsíc trvání pracovního poměru jedna dvanáctina volna. Tzn. máte-li odpracováno 5 měsíců, získáte max. 5 dnů studijního volna.
Obdobně to platí při sjednání kratší než stanovené týdenní pracovní doby – úměrně se sníží i rozsah volna. Tzn. máte-li poloviční úvazek a máte odpracovaných 10 měsíců, získáte max. 5 dnů studijního volna.
Nevyčerpané volno se nepřevádí do dalšího roku.
Dobrý den. Je omezen počet dní studijního volna v měsíci? Při uzavření MŠ z organizačních důvodů může pedagog čerpat 4 dny v týdnu za sebou?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ne není omezeno. Může čerpat 4 dny za sebou. Marcela Zajícová
Dovolím si nesouhlasit s touto pasáží: „Obdobně to platí při sjednání kratší než stanovené týdenní pracovní doby – úměrně se sníží i rozsah volna. Tzn. máte-li poloviční úvazek a máte odpracovaných 10 měsíců, získáte max. 5 dnů studijního volna.“
Pokud má pracovník snížený úvazek a pracuje pouze 4 hodiny denně, má stejný počet dnů na studijní volno, jen nedostane zaplaceno za 8 hodin ale jen za 4 hodiny (nebo podle toho, jak má snížený úvazek). Za odpracovaných 10 měsíců by tedy mohl čerpat 10 dní studijního volna, ale zaplaceno by měl každý den jen 4 hodiny. Nebo se mýlím? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je pravda, že existují dva právní výklady. Nicméně vycházím z informací JUDr. Polákové, PaedDr. Mikáče a dr. Puškinové, kteří uvádějí dvojí krácení.
Dobrý den,
ráda bych věděla, zda je v pořádku, že ŘŠ určí v době, kdy mají žáci prázdniny, jednomu učiteli čerpání dovolené a jinému studijní volno. Učitel, který si nevyčerpal dovolenou ( z různých důvodů-byla potřeba jeho přítomnost ve škole v době hlavních prázdnin) ,ale dle výkladu ŘŠ nemá nárok si vyčerpat studijní volno jiný den. Je to v souladu s rovným přístupem k pracovníkům jak uvádí zákoník práce.
Dobrý den,
rád bych věděl, zda v týdnu, kdy jsou v pátek pololetní prázdniny a pedagogové čerpají studijní volno, zda jsou suplované hodiny, které odučili během týdne, považovány za přesčasové, nebo jsou náhradou za odpadlé hodiny v době prázdnin.
Děkuji David Schrot.
Dobrý den, v MŠ pololetní prázdniny nemáme. 🙂 O přespočetných hodinách více tady: https://www.msmt.cz/dokumenty/pravni-vyklad-k-23-zakona-o-pedagogickych-pracovnicich
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli existuje nařízení, které zakazuje vzdálit se v době samostudia z místa trvalého bydliště, případně ze země. Děkuji Anna
Nevím o takovém 🙂
Dobrý den,jak k tomu přijdou třeba nepedagogové, když učitelé mají samostudium a kuchařky, uklízečky apod.si musí vzít dovolenou. Když je ve škole volno(podzimní prázdniny). děkuji za odpověď
Dobrý den, někde jsem četla, že není možné čerpat více než 5 dní samostudia najednou. Děkuji za odpověd´
Dobrý den,
samostudium jsme v 1. pololetí 2022 -2023 v MŠ nečerpaly, ale ředitelka požaduje tzv. Záznam ze samostudia……za tuto dobu. Na MŠMT jsem se dotazovala, zda MUSÍME vykazovat, co jsme samostudovaly….. záleží prý na ředitelce. Ale pokud nečerpám? Prosím o radu S pozdravem
Ludmila