Dovolená pedagogů

Základní informace nejen o čerpání dovolené pedagogů.

Délka dovolené 

Pedagogové (učitelky, asistentky pedagoga) mají 8 týdnů dovolené ročně. Dovolenou čerpají v hodinách. Do doby čerpání se započítává jak přímá, tak tzv. nepřímá pedagogická činnost. 

Čerpání dovolené

Čerpání dovolené musí zaměstnavatel zaměstnanci oznámit písemně alespoň 14 dní předem (na kratší době se může se zaměstnancem dohodnout).

Čerpání (veškeré) dovolené určuje zaměstnavatel podle písemného rozvrhu čerpání dovolené tak, aby si ji zaměstnanec vyčerpal v daném kalendářním roce.

Samozřejmě se s zaměstnavatelem na termínu dovolené můžete
dohodnout, ale zaměstnavatel nemusí vaší žádosti vyhovět.

 

Toto má dvě výjimky:

 1. Zaměstnavatel musí vyhovět vaší žádosti o poskytnutí dovolené, která následuje po čerpání mateřské dovolené.
 2. Pokud loňskou dovolenou nevyčerpáte do 30. června, můžete písemně oznámí její čerpání (minimálně 14 dnů předem) zaměstnavateli kdykoli se vám to hodí.

Co se stane, pokud dovolenou nestihnu vyčerpat v daném roce?

O dovolenou, na kterou vám vznikl nárok, nepřijdete! Vyčerpáte si ji v příštím roce.

Proplácení dovolené

Dovolená vám může být proplacená pouze v případě, že si ji “nestihnete vybrat” a končí vám pracovní poměr. Pokud máte nevyčerpanou dovolenou a pracovní poměr vám nekončí, nemůže vám ji zaměstnavatel proplatit.

Převedení dovolené do dalšího roku

Pokud budete v příštím roce potřebovat více dovolené, můžete zaměstnavatele písemně požádat o převod dovolené do dalšího kalendářního roku. Zaměstnavatel může (ale nemusí) vaší žádosti vyhovět.

Více informací o dovolené pedagogů najdete v e-booku Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ

Článek publikován 12. 2. 2021.

Marcela Zajícová
Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog. Srozumitelnou formou dávám rodičům a pedagogům odpovědi na otázky “co, kdy, kde a jak” při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Zdarma si můžete stáhnout můj e-book Jak vyřídit odklad či předčasné zaškolení. O tom, co váš předškolák (ne)musí umět, než nastoupí do 1. třídy píšu v e-booku Z předškoláka školákem v pohodě a s úsměvem. Předškolní pedagogové ocení e-book Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ. Zajímá-li vás téma školní zralosti, mám pro vás webinář a kurz o školní zralosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu info@predskolniporadna.cz. Zůstaňme v kontaktu - nechte se polapit do sítí Předškolní poradny.
Komentáře
 1. Renata Pažoutová napsal:

  Dobrý den, jak je to prosím s pedagogem, v MŠ který má zkrácený úvazek na 2h denně a jeho pracovní doba je shrnuta na 3 dny v průběhu 14 dní tak, aby byl součet hodin správný? Jak se v tomto případě počítá dovolená? Od letoška je to na počet hodin, což by znamenalo, že by dovolená měla být v počtu 40dní, ale v čase 2h denně? Nebo se počítají odpracované dny a je krácena i dovolená? Bylo mi řečeno, že u ped.zaměstnanců se počítají odpracované dny ne hodiny. Jak to tedy je? Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, s konkrétním výpočtem dovolené vám jistě poradí vaše účetní. Samozřejmě je potřeba počítat jak přímou, tak nepřímou pedagogickou činnost.

 2. Libuše Zechnerová napsal:

  Dobrý den, proč se prosím počítá náhrada na dovolenou u učitelů ze zakladu a nebere se průměr dosažený v měsících duben- červen?

 3. Linda L napsal:

  Dobrý den, můžu poprosit kde v zákoně jste našla větu “ Pedagogové (učitelky, asistentky pedagoga) mají 8 týdnů dovolené ročně. Dovolenou čerpají v hodinách. Do doby čerpání se započítává jak přímá, tak tzv. nepřímá pedagogická činnost. ” . Potřebovala bych to doložit v práci jako argument a nikde to nemůžu najít. Naše paní ředitelka tvrdí, že když čerpám dovolenou chybí mi pak přiznal práce a nemám nárok na přesčas

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů