Dovolená pedagogů

Základní informace nejen o čerpání dovolené pedagogů.

Délka dovolené 

Pedagogové (učitelky, asistentky pedagoga) mají 8 týdnů dovolené ročně. Dovolenou čerpají v hodinách. Do doby čerpání se započítává jak přímá, tak tzv. nepřímá pedagogická činnost. 

Čerpání dovolené

Čerpání dovolené musí zaměstnavatel zaměstnanci oznámit písemně alespoň 14 dní předem (na kratší době se může se zaměstnancem dohodnout).

Čerpání (veškeré) dovolené určuje zaměstnavatel podle písemného rozvrhu čerpání dovolené tak, aby si ji zaměstnanec vyčerpal v daném kalendářním roce.

Samozřejmě se s zaměstnavatelem na termínu dovolené můžete
dohodnout, ale zaměstnavatel nemusí vaší žádosti vyhovět.

 

Toto má dvě výjimky:

 1. Zaměstnavatel musí vyhovět vaší žádosti o poskytnutí dovolené, která následuje po čerpání mateřské dovolené.
 2. Pokud loňskou dovolenou nevyčerpáte do 30. června, můžete písemně oznámí její čerpání (minimálně 14 dnů předem) zaměstnavateli kdykoli se vám to hodí.

Co se stane, pokud dovolenou nestihnu vyčerpat v daném roce?

O dovolenou, na kterou vám vznikl nárok, nepřijdete! Vyčerpáte si ji v příštím roce.

Proplácení dovolené

Dovolená vám může být proplacená pouze v případě, že si ji “nestihnete vybrat” a končí vám pracovní poměr. Pokud máte nevyčerpanou dovolenou a pracovní poměr vám nekončí, nemůže vám ji zaměstnavatel proplatit.

Převedení dovolené do dalšího roku

Pokud budete v příštím roce potřebovat více dovolené, můžete zaměstnavatele písemně požádat o převod dovolené do dalšího kalendářního roku. Zaměstnavatel může (ale nemusí) vaší žádosti vyhovět.

Další informace

Podrobné informace o dovolené najdete v speciálním modulu v Klubu Předškolní poradny v modulu Legislativa.

 

 

Článek publikován 12. 2. 2021.

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog - praktik. Vím, co je důležité pro praxi učitelky MŠ a předávám to prostřednictvím projektu Předškolní poradna a Klubu Předškolní poradny dál. Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Srozumitelnou formou odpovídám na otázky „co, kdy, kde a jak“ při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru newsletteru zdarma a neunikne vám žádná novinka. 

Komentáře
 1. Renata Pažoutová napsal:

  Dobrý den, jak je to prosím s pedagogem, v MŠ který má zkrácený úvazek na 2h denně a jeho pracovní doba je shrnuta na 3 dny v průběhu 14 dní tak, aby byl součet hodin správný? Jak se v tomto případě počítá dovolená? Od letoška je to na počet hodin, což by znamenalo, že by dovolená měla být v počtu 40dní, ale v čase 2h denně? Nebo se počítají odpracované dny a je krácena i dovolená? Bylo mi řečeno, že u ped.zaměstnanců se počítají odpracované dny ne hodiny. Jak to tedy je? Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, s konkrétním výpočtem dovolené vám jistě poradí vaše účetní. Samozřejmě je potřeba počítat jak přímou, tak nepřímou pedagogickou činnost.

 2. Libuše Zechnerová napsal:

  Dobrý den, proč se prosím počítá náhrada na dovolenou u učitelů ze zakladu a nebere se průměr dosažený v měsících duben- červen?

 3. Linda L napsal:

  Dobrý den, můžu poprosit kde v zákoně jste našla větu “ Pedagogové (učitelky, asistentky pedagoga) mají 8 týdnů dovolené ročně. Dovolenou čerpají v hodinách. Do doby čerpání se započítává jak přímá, tak tzv. nepřímá pedagogická činnost. ” . Potřebovala bych to doložit v práci jako argument a nikde to nemůžu najít. Naše paní ředitelka tvrdí, že když čerpám dovolenou chybí mi pak přiznal práce a nemám nárok na přesčas

 4. Katerina napsal:

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala na délku dovolené v případě, ze se jedná o soukromou avšak akreditovanou školku ? Mají učitelky pedagogové také nárok na 8 týdnů dovolené ? Předem děkuji za odpověď.

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den,
   zákoník práce říká:
   Výměra dovolené pedagogických pracovníků (dle zákona o ped. pracovnících) a akademických pracovníků vysokých škol) činí 8 týdnů v kalendářním roce. Pokud jste ped. pracovník, pak máte 8 týdnů.

 5. Majka napsal:

  Dobrý den,
  jsem učitelka v MŠ, mám plný úvazek.
  Chci se zeptat, kdy má zaměstnavatel právo zkrátit mi dovolenou. Účetní mi totiž zkrátila dovolenou už o 1,5 dne za 20 neodpracovaných dní za rok (nemoc, OČR).
  Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Obecně „krátit dovolenou“ z důvodu nemoci lze. Více v § 216 zákoníku práce.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů