fbpx

Dovolená pedagogů

Základní informace nejen o čerpání dovolené pedagogů.

Délka dovolené 

Pedagogové (učitelky, asistentky pedagoga) mají 8 týdnů dovolené ročně. Dovolenou čerpají v hodinách. Do doby čerpání se započítává jak přímá, tak tzv. nepřímá pedagogická činnost. 

Čerpání dovolené

Čerpání dovolené musí zaměstnavatel zaměstnanci oznámit písemně alespoň 14 dní předem (na kratší době se může se zaměstnancem dohodnout).

Čerpání (veškeré) dovolené určuje zaměstnavatel podle písemného rozvrhu čerpání dovolené tak, aby si ji zaměstnanec vyčerpal v daném kalendářním roce.

Samozřejmě se s zaměstnavatelem na termínu dovolené můžete
dohodnout, ale zaměstnavatel nemusí vaší žádosti vyhovět.

 

Toto má dvě výjimky:

 1. Zaměstnavatel musí vyhovět vaší žádosti o poskytnutí dovolené, která následuje po čerpání mateřské dovolené.
 2. Pokud loňskou dovolenou nevyčerpáte do 30. června, můžete písemně oznámí její čerpání (minimálně 14 dnů předem) zaměstnavateli kdykoli se vám to hodí.

Co se stane, pokud dovolenou nestihnu vyčerpat v daném roce?

O dovolenou, na kterou vám vznikl nárok, nepřijdete! Vyčerpáte si ji v příštím roce.

Proplácení dovolené

Dovolená vám může být proplacená pouze v případě, že si ji “nestihnete vybrat” a končí vám pracovní poměr. Pokud máte nevyčerpanou dovolenou a pracovní poměr vám nekončí, nemůže vám ji zaměstnavatel proplatit.

Převedení dovolené do dalšího roku

Pokud budete v příštím roce potřebovat více dovolené, můžete zaměstnavatele písemně požádat o převod dovolené do dalšího kalendářního roku. Zaměstnavatel může (ale nemusí) vaší žádosti vyhovět.

Další informace

Podrobné informace o dovolené najdete v Klubu Předškolní poradny ve speciálním modulu Legislativa.

 

 

Článek publikován 12. 2. 2021.

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog, lektorka a autorka Předškolní poradny. Vzdělávám předškolní pedagogy a pomáhám jim zvýšit profesní sebejistotu.

Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru novinek zdarma, aby vám nic neuniklo. 

Komentáře
 1. Renata Pažoutová napsal:

  Dobrý den, jak je to prosím s pedagogem, v MŠ který má zkrácený úvazek na 2h denně a jeho pracovní doba je shrnuta na 3 dny v průběhu 14 dní tak, aby byl součet hodin správný? Jak se v tomto případě počítá dovolená? Od letoška je to na počet hodin, což by znamenalo, že by dovolená měla být v počtu 40dní, ale v čase 2h denně? Nebo se počítají odpracované dny a je krácena i dovolená? Bylo mi řečeno, že u ped.zaměstnanců se počítají odpracované dny ne hodiny. Jak to tedy je? Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, s konkrétním výpočtem dovolené vám jistě poradí vaše účetní. Samozřejmě je potřeba počítat jak přímou, tak nepřímou pedagogickou činnost.

  • Andrea Sladká napsal:

   Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok jako pedagogický pracovník na vyčerpání (proplacení) řádné dovolené v roce 2024 před nástupem na mateřskou dovolenou. Budu pracovat cca do 15.3. Popřípadě je možné si dovolenou vybrat po skončení mateřské dovolené před rodičovskou dovolenou? Není nějaká podmínka – počet odpracovaných dnů? Díky za napsání.

 2. Libuše Zechnerová napsal:

  Dobrý den, proč se prosím počítá náhrada na dovolenou u učitelů ze zakladu a nebere se průměr dosažený v měsících duben- červen?

 3. Linda L napsal:

  Dobrý den, můžu poprosit kde v zákoně jste našla větu “ Pedagogové (učitelky, asistentky pedagoga) mají 8 týdnů dovolené ročně. Dovolenou čerpají v hodinách. Do doby čerpání se započítává jak přímá, tak tzv. nepřímá pedagogická činnost. ” . Potřebovala bych to doložit v práci jako argument a nikde to nemůžu najít. Naše paní ředitelka tvrdí, že když čerpám dovolenou chybí mi pak přiznal práce a nemám nárok na přesčas

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý dne, nerozumím poslední větě otázky – co vám chybí. Každopádně dovolenou řeší §212 zákoníku práce.

   • Linda L napsal:

    Přímá práce* omlouvám se za chybu

    • Hana Novotná napsal:

     Dobrý den, v srpnu mi končí smlouva. ( pracuji jako asistent pedagoga na plný úvazek) včera mi bylo oznámeno, že nemám dostatek dovolené, přes letní prázdniny. Je to tím, že mi končí smlouva ?
     Čerpala jsem dovolenou, jen přes vánoční prázdniny, jako ostatní kolegyně.
     Děkuji za odpověď

     • Jana Vavřincová napsal:

      Dobrý den, stejný nárok na dovolenou mají i pedagogové v soukromé základní škole? Děkuji za info.

 4. Katerina napsal:

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala na délku dovolené v případě, ze se jedná o soukromou avšak akreditovanou školku ? Mají učitelky pedagogové také nárok na 8 týdnů dovolené ? Předem děkuji za odpověď.

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den,
   zákoník práce říká:
   Výměra dovolené pedagogických pracovníků (dle zákona o ped. pracovnících) a akademických pracovníků vysokých škol) činí 8 týdnů v kalendářním roce. Pokud jste ped. pracovník, pak máte 8 týdnů.

 5. Majka napsal:

  Dobrý den,
  jsem učitelka v MŠ, mám plný úvazek.
  Chci se zeptat, kdy má zaměstnavatel právo zkrátit mi dovolenou. Účetní mi totiž zkrátila dovolenou už o 1,5 dne za 20 neodpracovaných dní za rok (nemoc, OČR).
  Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Obecně „krátit dovolenou“ z důvodu nemoci lze. Více v § 216 zákoníku práce.

  • Pavla napsal:

   Dobrý den,
   Chtěla bych se zeptat, zda jako asistentka pedagoga mám nárok na 8 týdnu dovolené, pokud se jedná o SOUKROMOU ŠKOLKU, prosím?
   Kde mohu najít podklady že i v SOUKROMÉ školce, má i Asistent nárok na 8 týdnu dovolené? Také bych si chtěla potvrdit, zda se řadím mezi pedagogické pracovníky, když jsem složila státní zkoušku z pedagogické způsobilosti, prosím? Děkuji za odpověď.

 6. Marek Švec napsal:

  Dobrý den,
  Pracuji jako učitel na ZŠ a hodlám ukončit pracovní poměr k 30.6. Je tedy možné polovinu z dovolené, tj 4 týdny, vybrat do 30.6? Děkuji, nashledanou Švec

 7. Kristina Essenderová napsal:

  dobrý den , po rodičovské dovolené nastupují do práce , chci se zeptat po jak dlouhé době mi naskočí dovolená a v jakém rozsahu týdnů (hodin) .

 8. Hana napsal:

  Dobrý den, v letošním roce chci ukončit pracovní poměr ve školství. Ke kterému datu mám nárok pracovní poměr ukončit? K 30. 6., k 31. 7. nebo k 31. 8.? Nechci se ošidit o dovolenou, která mi přísluší?

  Děkuji

 9. Novotná napsal:

  Dobrý den, na kolik dni dovolené ma nárok ucitelka ms po 1 odpracovanem roce? Děkuji Novotná

 10. Jana Szkutková napsal:

  Dobrý den, jsem učitelka na ZŠ a v květnu 2021 jsem si zlomila kotník a byla jsem až do prosince na nemocenské. Dovolenou si vybírám v době podzimních, vánočních, jarních, velikonočních prázdnin apod. Je červen 2023 a mě zbývá 8 dní nevyčerpané dovolené za rok 2021. Je to možné, tak dlouho čerpat dovolenou? Děkuji za odpověď.

  Mgr. Jana Szkutková

 11. Ivana napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem dovolenou první tyden v lednu a zaměstnavatel mi nevyhověl. Jak je to v případě , že manžel OSVČ ( štukaterské práce) má volno pouze v měsících prosinec- březen. Nejsme schopni odjet na dovolenou tudíž spolu‍♀️ Jsem ucitelka MŠ již 30 let, ale toto se mi ještě nestalo.
  Děkuji

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů