Distanční vzdělávání v MŠ

Jakkoli vidím distanční vzdělávání problematické a šité horkou jehlou, přináším odpovědi na nejčastější otázky.

Co je to distanční vzdělávání v MŠ?

Distanční vzdělávání přesně definuje § 184a školského zákona. Jednoduše řečeno jde o vzdělávání na dálku, které může mít mnoho podob. (Jak by mělo v MŠ vypadat zákon neuvádí.)

Kdy vzdělávat distančně?

Distanční vzdělávání se poskytuje pouze v důsledku krizových nebo mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény za předpokladu, že chybí VĚTŠINA DĚTÍ TŘÍDY.

Distanční vzdělávání se neposkytuje, pokud děti do MŠ nechodí kvůli neštovicím, střevní viróze nebo pokud je MŠ uzavřena například z důvodu rekonstrukce.

Máme smíšenou třídu. Počítají se do „většiny“ všechny děti?

Započítávají se pouze děti, které plní povinné předškolní vzdělávání.

Příklad: Jednotřídní MŠ má 28 dětí, z toho 10 dětí, pro které je vzdělávání povinné. Pokud bude chybět většina z těchto 10 dětí, začnete vzdělávat distančně. Pokud budou chybět tíleťáčci, čtyřleťáčci – neřešíte, distančně nevzděláváte.

Koho vzdělávat distančně?

Pouze děti, pro které je předškolní vzdělávání povinné.

Je distanční vzdělávání pro děti povinné?

Ano. (Alespoň to tak zákonodárci předpokládali, i když má zákon mnoho nedokonalostí.) Ovšem znovu opakuji – pouze pro děti, pro které je předškolní vzdělávání povinné.

Bude-li dítě nemocné nebo se nebude moci distančního vzdělávání účastnit, rodič ho z distančního vzdělávání omluví.

Jakým způsobem vzdělávat distančně?

Jak má distanční vzdělávání reálně v praxi probíhat, zákon neuvádí. Říká pouze, že „způsob poskytování vzdělávání distančním způsobem přizpůsobí škola podmínkám dítěte„.

Dovedu si představit, že některé MŠ budou posílat materiály e-mailem nebo je dávat na své webové stránky, některé paní učitelky si s dětmi on-line zazpívají písničku či procvičí první hlásky ve slově. Rozhodně si nemyslím, že se ze všech paní učitelek stanou přes noc youtubeři.

V případě uzavření MŠ máme v plánu posílat materiály všem dětem (i tříletým). Můžeme?

Ano. Samozřejmě můžete. Nebude se však jednat o distanční vzdělávání, ale bude to bráno jako nadstandartní činnost a vstřícný krok vaší školky. Nemůžete vyplňování pracovních listů od mladších dětí „vymáhat“.

Co když skončí v karanténě pouze pedagogové?

Pokud skončí v karanténě pedagogický sbor a MŠ se uzavře (děti v karanténě nejsou a do MŠ by klidně mohly chodit), nejsou splněny podmínky zákona pro distanční vzdělávání. To se tím pádem nerealizuje. Resp. pedagogové mohou zasílat materiály, ale nemohou jejich plnění vymáhat.

Učitel v karanténě a „homeoffice“. Jde to?

Pokud bude učiteli nařízena karanténa, může pracovat z domu (“homeoffice”). Dostává plat stejně, jako by byl v práci.
Pokud bude v karanténě a čerpat „nemocenskou“, nepracuje. Dostane náhradu mzdy („nemocenksou“).
Více si přečtěte v článku Uzavření MŠ a pedagogové.

Jak budeme distanční vzdělávání hodnotit?

Hodnocení výsledků vzdělávání distančním způsobem přizpůsobí škola podmínkám dítěte.“ Tak zní zákon.

Další otázky

Máte další otázky? Přidejte se k nám do skupinky Předškolní poradna pro pedagogy a ptejte se nebo mi napište e-mail (info@predskolniporadna.cz).
Chcete se zorientovat ve školské legislativě? Mrkněte sem:
Marcela Zajícová
Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog. Srozumitelnou formou dávám rodičům a pedagogům odpovědi na otázky “co, kdy, kde a jak” při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Zdarma si můžete stáhnout můj e-book Jak vyřídit odklad či předčasné zaškolení. O tom, co váš předškolák (ne)musí umět, než nastoupí do 1. třídy píšu v e-booku Z předškoláka školákem v pohodě a s úsměvem. Předškolní pedagogové ocení e-book Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ. Zajímá-li vás téma školní zralosti, mám pro vás webinář a kurz o školní zralosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu info@predskolniporadna.cz. Zůstaňme v kontaktu - nechte se polapit do sítí Předškolní poradny.
Komentáře
 1. Martina napsal:

  Děkuji za všechny Vaše eBooky, jsou super. Pro mě velkým přínosem.

 2. HANA napsal:

  Děkuji vám za vaši práci. Jste naším velkým pomocníkem. Telecká Hana

 3. Markéta Gottvaldová napsal:

  Děkuji za jasné a stručné odpovědi na otázky, které nás čekají při otevření MŠ.

 4. Irena napsal:

  Moc děkuji, stručně, jasně , srozumitelně! Takto bych si představovala, aby nás informovali shora. Bohužel!!!Hory papírů a „čert“ aby se v tom vyznal. Díky p. Zajícová 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.