fbpx

Zápočet praxe učitelek MŠ

❓Pracuji v dětské skupině. Započítá se mi tato praxe, pokud nastoupím jako učitelka MŠ?

❓Pracuji jako asistentka pedagoga. Chtěla bych se stát učitelkou. Započítá se mi praxe asistentky?

Podobné otázky řeší nejedna (budoucí) paní učitelka. Odpověď není jednoznačná.

Proč řešit předchozí praxi?

Pedagogičtí pracovníci jsou placeni podle tabulek. Na zařazení do správné přihrádky má vliv náplň práce a délka praxe. Jednoduše řečeno, čím složitější náplň práce, tím vyšší platová třída (a vyšší plat). A čím více praxe, tím vyšší platový stupeň (a vyšší plat).

Platová tabulka (k 3. 1. 2022) je zde:

Příklad: Jste-li zařazena v 9. platové třídě a máte 10 let praxe (jste zařazena v 3. platovém stupni), váš základní hrubý plat při plném úvazku je 31930 Kč.

Započitatelná praxe

Započitatelná praxe je praxe, kterou Vám zaměstnavatel započítá, a díky které postoupíte do vyššího platového stupně.

Započitatelnou praxi pedagogů řeší § 4 Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě a Zákoník práce.

U dosažené praxe rozlišujeme:

  1. praxi v oboru
  2. jinou praxi

1. Praxe v oboru

Praxe v oboru požadované práce je “výkon práce (činností), pro kterou jsou potřebné znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce”.

O tom, zda se jedná o práci stejného nebo obdobného zaměření, rozhoduje zaměstnavatel. To je naprosto zásadní. Zaměstnavatel je ten, který rozhodne, zda Vám předchozí praxi „uzná“ nebo ne.

Pracuji jako učitelka MŠ

Celý život pracujete jako učitelka MŠ, pak se zápočtem praxe nebudete mít problém. Započítá se Vám v plném rozsahu.

Pracovala jsem jako jiný pedagogický pracovník, nyní chci být učitelkou MŠ.

Pracovala jste jako asistentka pedagoga, vychovatelka v družině, učitelka na 1. stupni nebo na jiné pedagogické pozici (jednoduše řešeno jako pedagogický pracovník podle zákona o pedagogických pracovnících)?

V tom případě Ministerstvo školství v Metodickém výkladu k odměňování pedagogických pracovníků Vašemu zaměstnavateli DOPORUČUJE, aby Vám praxi uznal v plném rozsahu

Příklad: Pět let pracujete jako asistentka pedagoga, poté se stanete učitelkou MŠ. Ministerstvo školství vašemu zaměstnavateli doporučuje Vám 5 let praxe asistentky započítat. Zařadí Vás tedy do 2. platového stupně. 

2. Jiná praxe

Jinou praxi může zaměstnavatel započítat v rozsahu nula až dvou třetin podle míry využitelnosti předchozí jiné praxe pro nyní požadovanou práci. 

Je v kompetenci nového zaměstnavatele, kolik praxe zaměstnanci “uzná”. 

Pokud jste pracovala úplně mimo obor (například jste byla stavbyvedoucí, prodavačka, řidička autobusu) a nyní budete pracovat jako pedagogický pracovník, Váš zaměstnavatel Vám s největší pravděpodobností tuto praxi nezapočítá.

Pracovala jsem 5 let v dětské skupině, nyní budu pracovat jako učitelka MŠ. Bude mi uznána praxe?

To záleží na vašem novém zaměstnavateli. Můžou nastat tyto situace:

  1. Zaměstnavatel Vám uzná praxi v plném rozsahu, protože uzná, že Vaše předchozí práce v dětské skupině vyžadovala “znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon učitelky MŠ”.
  2. Zaměstnavatel Vám předchozí praxi neuzná vůbec.
  3. Zaměstnavatel Vám uzná (například) 2 roky praxe.

Mateřská a rodičovská dovolená

Slyšela jsem, že se do praxe započítá i doba na mateřské a rodičovské dovolené. Je to pravda?

Ano. Ale započte se Vám nanejvýš 6 let (a to i v případě, že budete mít dětí pět) a nesmíte se během mateřské a rodičovské dovolené připravovat na budoucí povolání v denní nebo prezenční formě studia. 

V současné době je rodičovská dovolená stanovena maximálně do 3 let věku dítěte, jednoduše řečeno to znamená, že se vám za jedno dítě započítají maximálně 3 roky praxe. (A to i v případě, že si rodičovskou dovolenou prodloužíte například do 3,5 let věku dítěte a posledního půl roku čerpáte neplacené volno.)

Příklad: Po škole pracujete 5 let jako učitelka MŠ, na mateřské a rodičovské dovolené pak strávíte 4 roky (stihnete dvě děti rychle za sebou). Po návratu do zaměstnání máte 9 let praxe, jste zařazena do 3. platového stupně.

Příklad: Pracujete v MŠ 5 let, poté na mateřské a rodičovské dovolené strávíte 3,5 roku s jedním dítětem. Po návratu do zaměstnání budete mít 8 let praxe.

Odpočet praxe

Existuje jeden nepříjemný zádrhel a tím je odpočet praxe. Psala jsem o něm v článku Platová třída učitelek MŠ. Jednoduše řečeno Vám zaměstnavatel odečte praxi – nejčastěji učitelkám MŠ, které mají středoškolské vzdělání a jsou zařazené v 9. platové třídě, odečte 2 roky praxe. A to i přesto, že jsou kvalifikované.

Chcete se zorientovat v legislativě? Přeložila jsem ji do lidské řeči – Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ.

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog, lektorka a autorka Předškolní poradny. Vzdělávám předškolní pedagogy a pomáhám jim zvýšit profesní sebejistotu.

Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru novinek zdarma, aby vám nic neuniklo. 

Komentáře
  1. Martina napsal:

    Dobrý den,
    učitelka MŠ pracovala v zahraničí – jako aur pair, jako nákupčí, jako konzultant, jako podpora logistických projektů, atd. Nyní je již 2.rokem ve školství.
    Jak uznat praxi v Anglii?
    Děkuji za odpověď.

  2. IV napsal:

    Dobrý den, v letech 1989 – 1997 jsem byla zaměstnaná jako vychovatelka v Ústavu sociální péče, který v té době spadal pod Ministerstvo školství. od roku 1993 do roku 1997 jsem čerpala MD. Moji někteří další zaměstnavatelé – ZŠ, MŠ – mi praxi odpracovanou v Ústavu, kde jsem působila jako pedagogický pracovník, neuznali ani ze 2/3, zkrátka ji neuznali vůbec. Děkuji.

    • Dobrý den, doporučuji vzít si všechny zápočtové listy z předchozích zaměstnání a prodiskutovat s vedením.

    • Zuzana Adamcová napsal:

      Dobrý den, od roku 2016 pracuji jako asistentka pedagoga. V roce 2021 jsem si dodělal maturitu z předškolní a mimoškolní pedagogiky. Nyní už 5 let pracuji na jedné ZŠ, kde pracuji jako AP a jako vychovatelka ŠD. Od září bych měla nastoupit jako učitelka MŠ. (ZŠ a MŠ je jedna organizace a máme jednoho pana ředitele). Myslíte, že mi bude započtena praxe, nebo budu začínat v platové tabulce opět od začátku? Moc děkuji za případné informace. Mějte krásný den.

      • Jak píšu v článku: Zaměstnavatel je ten, který rozhodne, zda Vám předchozí praxi „uzná“ nebo ne. Nicméně MŠMT v Metodickém výkladu k odměňování pedagogických pracovníků Vašemu zaměstnavateli DOPORUČUJE, aby Vám praxi uznal v plném rozsahu (pokud jste pracovala na pozici pedagogického pracovníka).

  3. Simona napsal:

    Dobrý den,
    pracovala jsem dříve v ekonomickém směru a byla v této době 6 let na mateřské. potom jsem začala pracovat ve školství a dodělala jsem si předškolní pedagogiku. Započítává se mi mateřská do praxe, když jsem na ní byla před pedagogickým vzděláním? Děkuji

  4. Martina Paurová napsal:

    Dobrý den, prosím o radu. Měla bych nastoupit na pozici asistenta pedagoga do dětské skupiny, kterou má pod sebou magistrát. Nabízejí 8. platovou třídu. Jsem vystudovaný pedegog pro odborné předměty. Studovala dálkové před mateřskou dovolenou, ale díky covidu jsem dělala státnice až na rodičovské dovolené. Každopádně kurz asistenta pedagoga jsem dělala dlouho před dětmi i studiem vysoké školy. Před rodičovskou jsem pracovala jako vychovatelka na ZŠ 1 rok a před tím na OSSZ 2 roky. Ostatní předešlá zaměstnání byla mimo obor i statní instituce. Na rodičovské dovolené jsem teď 4,5 roku. Myslite, že mi kromě 1 roku, co jsem dělala vychovatelku započítávají i jinou praxi nebo rodičovskou dovolenou? Děkuji za odpověď.

  5. Kateřina Janouchová napsal:

    Dobrý den, má mít zaměstnavatel směrnici pro odměňování zaměstnanců, kde by uváděl přesně postup zařazení do platové třídy a uznávání praxe při zařazení do platového stupně? Děkuji za odpověď.

  6. Daniela Kaplanová napsal:

    Dobrý den , jsem v důchodu a pracovala jsem 24 let v MŠ . Nyní jsem byla vedením oslovena zdali bych nechtěla dělat asistentku pro postižené dítě . Moje vzdělání jsou maturita s výučním listem , další maturita nástavba pro pedagogy v MŠ , celoživotní vzdělávání pedagogických pracovníků na KU – PEDAGOGIKA , PSYCHLOGIE , DIDAKTIKA ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ , PÍSEMNÁ ZÁVĚREČNÁ PRÁCE , OSVĚDČENÍ – preventista řečové výchova aj….Do jaké třídy mě mohou zařadit ? Vím , že na menší úvazek jsou na to šablony .Bode mi započítána praxe ? Jsou pro asistenta tabulky ? Děkuji

  7. Lenka napsal:

    Dobrý den,
    Studovala jsem spgs obor učitelství pro mš a dále i VŠ ve stejném oboru. Studium jsem absolvovala, uzavřela, vy konala jsem státnice z potřebných předmětů, jen jsem nedokoncila SZZ bakalářskou prácí. Nemám tedy titul. RÁDA BYCH se prosim zeptala. Bylo by mi možné uznat studium vysoké školy, aby mi nebrali 2 roky praxe? Děkuji vám velmi Lenka

  8. Andrea napsal:

    Dobrý den,
    učím již třetím rokem a jsem stále v 1. platovým stupni. Může na to mít vliv to, že jsem si zároveň od nástupu do MŠ dodělávala vzdělání předškolního pedagoga? A praxe se tím pádem počítá teprve od ukončení studia?
    Děkuji za Váš čas

  9. Radmila Chodilová napsal:

    Dobrý den, Mám maturitu,budu si dodělávat kurz asistenta pedagoga a nastupuji do MŠ jako asistent pedagoga. Pracovala jsem vždy jako fakturantka, administrativní pracovník…Byla jsem na mateřské dovolené se 3 dětmi, cca před 20 lety. Cca půl roku jsem pracovala jako chůva v dětské skupině. Započítává se mi rodičovská dovolená a práce chůvy do praxe? A na jaký platový stupeň mám nárok? Děkuji za odpověď

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů