Platová třída učitelek MŠ

Jste kvalifikovaná učitelka MŠ s vysokoškolským vzděláním a jste zařazena v 8. platové třídě? Čekala jste, že budete mít minimálně „devítku“? A to Vaše kolegyně se střední školou má dokonce „desítku“…

I to je možné?

Nebudu Vás dlouho napínat, ale do platové třídy se zařazuje podle náplně práce, nikoli podle vzdělání.

Teoreticky může nastat tato situace:

 • Učitelka Anička je kvalifikovaná učitelka MŠ s magisterským titulem a je zařazena do 8. platové třídy.
 • Její kolegyně, učitelka Maruška, je také kvalifikovaná, ovšem má “pouze” střední školu s maturitou, ale je zařazena do 10. platové třídy.

Jak je toto možné?

Znovu opakuji. Do platové třídy se zařazuje podle náplně práce, nikoli podle vzdělání.

Jak zjistím, do jaké platové třídy budu zařazena?

Je to jednoduché – podle náplně práce, nebo-li nejnáročnější činnosti, kterou vykonáváte a máte ji uvedenou v pracovní smlouvě.

Jednotlivé činnosti (spolu se zařazením do platové třídy) jsou popsané v Katalogu prací. Ten říká, že učitelka MŠ může být zařazena do 8. až 12. platové třídy.

Podrobně jednotlivé platové třídy rozepisuji v eBooku Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ nebo si je můžete přečíst přímo v Katalogu prací. V tomto článku problematiku zjednodušším a uvedu nejběžnější příklady.

8. platová třída

V 8. platové třídě je zařazena učitelka MŠ, která nepíše třídní, školní ani individuální vzdělávací program. Provádí „pouze“ vzdělávací a výchovnou činnost podle vzdělávacího programu.

Bývá zde například zařazena učitelka MŠ, která “vykrývá” ředitelku MŠ.

9. platová třída

Pokud tvoříte třídní vzdělávací program, budete zařazena do 9. platové třídy.

10. platová třída

Pokud tvoříte a koordinujete školní vzdělávací program nebo tvoříte vzdělávací programy pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami a individuální vzdělávací plány, máte nárok na 10. platovou třídu.

11. a 12. platová třída

Do 11. a 12. platové třídy se běžná učitelka MŠ zpravidla nedostane.

Tvořím třídní vzdělávací program a jsem zařazena v 8. platové třídě, protože jsem začínající učitelka. Je to správně?

Není. Pokud tvoříte vzdělávací program třídy (TVP) a máte to uvedeno v pracovní náplni, máte nárok na 9. platovou třídu. Jste-li zařazena v 8. platové třídě, není to v souladu s Katalogem prací.

Odpočet praxe

Nic není tak jednoduché a také zde existuje jeden nepříjemný zádrhel. A to jsou kvalifikační předpoklady, které stanovuje nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

Pro zařazení do platové třídy musíte splňovat předepsané vzdělání. Nesplňujete-li ho, je Vám krácená praxe podle následující tabulky:

Platová třída Vaše vzdělání Odpočet praxe
8. SŠ s maturitou 0 let
9. SŠ s maturitou 2 roky
9. VOŠ, VŠ 0 let
10. SŠ s maturitou 3 roky
10. VOŠ 1 rok
10. 0 let

Příklad:

Učitelka MŠ zařazena do 9. platové třídy

 • středoškolské vzdělání. Zaměstnavatel jí odečte 2 roky praxe.
 • vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání, praxe se jí neodečte.

Učitelka MŠ zařazena do 10. platové třídy

 • vyšší odborné vzdělání. Odečte se jí 1 rok praxe.
 • vysokoškolské vzdělání, praxe se jí neodečte.

Kdy se odpočet neprovede?

Odpočty let se vám neprovedou pokud dosáhnete požadovaného vzdělání v jiném pedagogickém nebo nepedagogickém oboru.

To znamená, že vystudujete vysokou školu nepedagogického směru (například stavebnictví), získáte titul Ing. Ze stavebnictví vás to táhne k dětem, vystudujete si střední školu – “pajdák”, čímž získáte kvalifikaci pro učitelku MŠ. Roky praxe se vám nebudou odečítat, protože máte vysokoškolské vzdělání.

Legislativu přeloženou do lidské řeči najdete v eBooku Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ.

Nechte se polapit do mých sociálních sítí. Přidejte se k Předškolní poradně pro pedagogy.

Marcela Zajícová
Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog. Srozumitelnou formou dávám rodičům a pedagogům odpovědi na otázky “co, kdy, kde a jak” při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Zdarma si můžete stáhnout můj e-book Jak vyřídit odklad či předčasné zaškolení. O tom, co váš předškolák (ne)musí umět, než nastoupí do 1. třídy píšu v e-booku Z předškoláka školákem v pohodě a s úsměvem. Předškolní pedagogové ocení e-book Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ. Zajímá-li vás téma školní zralosti, mám pro vás webinář a kurz o školní zralosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu info@predskolniporadna.cz. Zůstaňme v kontaktu - nechte se polapit do sítí Předškolní poradny.
Komentáře
 1. Andrea Radová napsal:

  Dobrý den, Vaše rady a odkazy jsou naprosto super, někdy se člověk v té naší branži motá jak na kolotoči. Prosím o radu, jak je to ohledně asistenta pedagoga v MŠ, tzn. Vzdělání, kurz, pracovní smlouva, platové zařazení, náplň práce…. Děkuji předem za vysvětlení, myslím že nejsem jediná, koho to zajímá. S pozdravem Andrea Radová.

 2. Anna napsal:

  Dekuji za Vaše informace, rady… Jako učitelka na mateřské, která se v září vrací do práce, je Vaše stránka ideální místo, kde najít všechny informace a zajímavosti! Dekuji!! 🙂

 3. Jana napsal:

  Pracovala jsem 1rok jako chůva v MŠ,pak jsem začala dálkově studovat střední pedagog.školu a pracovala jsem na poloviční úvazek jako nekvalifikovaná učitelka. Nyní jsem studium dokončila.Chci se zeptat do které pracovní třídy budu nyní jako kvalifikovaná zařazena.Děkuji.

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, odpověď na svou otázku najdete v článku výše. Zj. v části „JAK ZJISTÍM, DO JAKÉ PLATOVÉ TŘÍDY BUDU ZAŘAZENA?“

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů