Platová třída učitelek MŠ

Jste kvalifikovaná učitelka MŠ s vysokoškolským vzděláním a jste zařazena v 8. platové třídě? Čekala jste, že budete mít minimálně „devítku“? A to Vaše kolegyně se střední školou má dokonce „desítku“…

I to je možné?

Nebudu Vás dlouho napínat, ale do platové třídy se zařazuje podle náplně práce, nikoli podle vzdělání.

Teoreticky může nastat tato situace:

 • Učitelka Anička je kvalifikovaná učitelka MŠ s magisterským titulem a je zařazena do 8. platové třídy.
 • Její kolegyně, učitelka Maruška, je také kvalifikovaná, ovšem má “pouze” střední školu s maturitou, ale je zařazena do 10. platové třídy.

Jak je toto možné?

Znovu opakuji. Do platové třídy se zařazuje podle náplně práce, nikoli podle vzdělání.

Jak zjistím, do jaké platové třídy budu zařazena?

Je to jednoduché – podle náplně práce, nebo-li nejnáročnější činnosti, kterou vykonáváte a máte ji uvedenou v pracovní smlouvě.

Jednotlivé činnosti (spolu se zařazením do platové třídy) jsou popsané v Katalogu prací. Ten říká, že učitelka MŠ může být zařazena do 8. až 12. platové třídy.

Podrobně jednotlivé platové třídy rozepisuji v eBooku Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ nebo si je můžete přečíst přímo v Katalogu prací. V tomto článku problematiku zjednodušším a uvedu nejběžnější příklady.

8. platová třída

V 8. platové třídě je zařazena učitelka MŠ, která nepíše třídní, školní ani individuální vzdělávací program. Provádí „pouze“ vzdělávací a výchovnou činnost podle vzdělávacího programu.

Bývá zde například zařazena učitelka MŠ, která “vykrývá” ředitelku MŠ.

9. platová třída

Pokud tvoříte třídní vzdělávací program, budete zařazena do 9. platové třídy.

10. platová třída

Pokud tvoříte a koordinujete školní vzdělávací program nebo tvoříte vzdělávací programy pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami a individuální vzdělávací plány, máte nárok na 10. platovou třídu.

11. a 12. platová třída

Do 11. a 12. platové třídy se běžná učitelka MŠ zpravidla nedostane.

Tvořím třídní vzdělávací program a jsem zařazena v 8. platové třídě, protože jsem začínající učitelka. Je to správně?

Není. Pokud tvoříte vzdělávací program třídy (TVP) a máte to uvedeno v pracovní náplni, máte nárok na 9. platovou třídu. Jste-li zařazena v 8. platové třídě, není to v souladu s Katalogem prací.

Odpočet praxe

Nic není tak jednoduché a také zde existuje jeden nepříjemný zádrhel. A to jsou kvalifikační předpoklady, které stanovuje nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

Pro zařazení do platové třídy musíte splňovat předepsané vzdělání. Nesplňujete-li ho, je Vám krácená praxe podle následující tabulky:

Platová třída Vaše vzdělání Odpočet praxe
8. SŠ s maturitou 0 let
9. SŠ s maturitou 2 roky
9. VOŠ, VŠ 0 let
10. SŠ s maturitou 3 roky
10. VOŠ 1 rok
10. 0 let

Příklad:

Učitelka MŠ zařazena do 9. platové třídy

 • středoškolské vzdělání. Zaměstnavatel jí odečte 2 roky praxe.
 • vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání, praxe se jí neodečte.

Učitelka MŠ zařazena do 10. platové třídy

 • vyšší odborné vzdělání. Odečte se jí 1 rok praxe.
 • vysokoškolské vzdělání, praxe se jí neodečte.

Kdy se odpočet neprovede?

Odpočty let se vám neprovedou pokud dosáhnete požadovaného vzdělání v jiném pedagogickém nebo nepedagogickém oboru.

To znamená, že vystudujete vysokou školu nepedagogického směru (například stavebnictví), získáte titul Ing. Ze stavebnictví vás to táhne k dětem, vystudujete si střední školu – “pajdák”, čímž získáte kvalifikaci pro učitelku MŠ. Roky praxe se vám nebudou odečítat, protože máte vysokoškolské vzdělání.

Legislativu přeloženou do lidské řeči najdete v eBooku Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ.

Nechte se polapit do mých sociálních sítí. Přidejte se k Předškolní poradně pro pedagogy.

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog - praktik. Vím, co je důležité pro praxi učitelky MŠ a předávám to prostřednictvím projektu Předškolní poradna a Klubu Předškolní poradny dál. Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Srozumitelnou formou odpovídám na otázky „co, kdy, kde a jak“ při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru newsletteru zdarma a neunikne vám žádná novinka. 

Komentáře
 1. Andrea Radová napsal:

  Dobrý den, Vaše rady a odkazy jsou naprosto super, někdy se člověk v té naší branži motá jak na kolotoči. Prosím o radu, jak je to ohledně asistenta pedagoga v MŠ, tzn. Vzdělání, kurz, pracovní smlouva, platové zařazení, náplň práce…. Děkuji předem za vysvětlení, myslím že nejsem jediná, koho to zajímá. S pozdravem Andrea Radová.

 2. Anna napsal:

  Dekuji za Vaše informace, rady… Jako učitelka na mateřské, která se v září vrací do práce, je Vaše stránka ideální místo, kde najít všechny informace a zajímavosti! Dekuji!! 🙂

 3. Jana napsal:

  Pracovala jsem 1rok jako chůva v MŠ,pak jsem začala dálkově studovat střední pedagog.školu a pracovala jsem na poloviční úvazek jako nekvalifikovaná učitelka. Nyní jsem studium dokončila.Chci se zeptat do které pracovní třídy budu nyní jako kvalifikovaná zařazena.Děkuji.

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, odpověď na svou otázku najdete v článku výše. Zj. v části „JAK ZJISTÍM, DO JAKÉ PLATOVÉ TŘÍDY BUDU ZAŘAZENA?“

 4. Kateřina napsal:

  Dobrý den. Měla bych dotaz.. dělám TVP. Z pověření paní ředitelky jsem zpracovávala IVP pro integrované díte (stupeň 4) v mé třídě. Zpracovávala jsem pro dítě vzdělávací materiály, komunikační piktogramy, vyhodnocovala výdleky podpůrných opatření na konci roku a zasílala do poradny, konzultovala s rodiči dítěte atd.. Paní ředitelka mi odmítla dát 10 platovou třídu. Na koho se obrátit s nápravou této situace?

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, platová třída se odvíjí od náplně práce. Pokud máte v náplni práce tvorbu IVP, pak máte 10. platovou třídu. Pokud tvorbu IVP v pracovní náplni nemáte, máte „pouze“ tvorbu TVP, pak jste v 9. Pokud je po vás vyžadována tvorba IVP, musíte to mít v pracovní náplni. Nemáte-li to, tak IVP netvoříte.

 5. Kateřina napsal:

  Dobrý den, chystám se začít studium na vysoké škole “učitelství pro mateřské školy” a ukončovat jej bakalářský titulem. Chci se zeptat jaké výhody budu mít po vystudování oproti učitelkám s pouze středoškolský vzděláním. Děkuji za odpověď

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, tohle nejde jednoznačně říct. Záleží, jakou školu si vyberete. Resp. jak kvalitní vysokoškolské studium zvolíte a zda budete mít „pouze“ lepší teoretický základ do své praxe nebo budete umět teorii i lépe aplikovat do praxe.

   Co se týče výhod platových je vše popsáno v tomto článku.

 6. Marti napsal:

  Dobrý den,odpověď na moji otázku jsem nenašla,tak se zeptám. Jak je možné,že jako začínající učitelka v MŠ se střední pedagogickou školou a Bc.v jiném oboru bych brala 20 tis.hrubeho. Dle tabulek to vypadá na 7. PT i když bych měla začínat na 8. PT. Nabídku jsem odmítla. Děkuji za odpověď.

  • Marcela Zajícová napsal:

   V tabulkách je uvedený hrubý plat. Tabulkami se řídí „veřejné MŠ“ – tzn. MŠ zřízené obcí, krajem. Pokud je MŠ zřízena soukromým zřizovatelem, může to být jinak…

 7. Rajlichová Věra napsal:

  Dobrý den,nemohu najít odpověď a tak se obracím na Vás. Do jaké platově třídy je zařazena učitelka přípravné třídy(má středoškolské vzdělání MŠ)?Patří přípr.třída k MŠ nebo k ZŠ? Lépe řečeno, je střední škola dostatěčnou kvalifikací pro výuku v přípr. třídě nebo musí být vysokoškolské vzdělání?Děkuji za případnou odpověď.

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, zařazení do platové třídy se odvíjí od náplně práce. Přípravné třídy se zřizují při ZŠ, ale „jedou“ dle RVP PV. Požadavky na kvalifikaci jsou uvedeny v zákoně o pedagogických pracovnících – v přípravné třídě může učit kvalifikovaný učitel 1. stupně, ale také MŠ, takže teoreticky střední škola (pedagogická) stačí. Hodně informací o přípravných třídách najdete také v rozhovoru v Klubu Předškolní poradny: https://predskolniporadna.cz/klub-predskolni-poradny/rozhovory/#pripravnatrida

 8. Eva Vítková napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat, proč se učitelce se SŠ odečítají dva roky praxe pokud je zařazena do 9. platové třídy? Vždyť požadované vzdělání pro výkon tohoto povolání máme, TVP připravuji a sestavuji. Po třicetiletech pedagogické praxe jsem začala pracovat ve státní MŠ a musím říci, že mě tato skutečnost dost nemile překvapila a zaskočila. Děkuji za odpověď. Vítková
  Jinak super stránka, spoustu podnětných nápadů a informací.

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den,
   píšu o tom v části „odpočet praxe“. Vychází to z nařízení vlády, které stanovuje kvalifikační předpoklady pro jednotlivé platové třídy. Jednoduše, laicky řečeno – pokud zaměstnanec nesplní předepsaný STUPEŇ vzdělání pro platovou třídu a přesto je do ni zařazen, je „potrestán“ snížením praxe.

 9. Kubečková napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat… Jsem po novu zástupce ředitele pro předškolní vzdělávání, učitelka ( SPgŠ) s dlouholetou praxí. Vytvářím ŠVP. Jakou třídu si,, zasloužím?,, Děkuji za odpověď.. K.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů