Počty dětí

Počty dětí ve třídě MŠ

Třída MŠ se naplňuje do počtu 24 dětí.

Zřizovatel MŠ však může povolit výjimku až o 4 děti. 

To znamená, že ve třídě MŠ může být až 28 dětí.

Toto zvýšení počtu dětí má jednu důležitou podmínku, na kterou nesmíme zapomínat – zvýšení počtu dětí nesmí být na újmu kvalitě vzdělávací činnosti MŠ a musí být splněny podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví.

Pozor – zřizovatel výjimku povoluje, nenařizuje ji!

Počty dětí v mateřské škole

V souvislosti s přijímáním dětí z Ukrajiny se hovoří o zvyšování maximální kapacity MŠ.

Každá MŠ, která je zapsaná v školském rejstříku, má v tomto rejstříku uvedenou maximální kapacitu – tzn. maximum dětí, které může být do MŠ přijato.
 
MŠ Beruška v Horní Dolní má kapacitu ve školském rejstříku 56 dětí.
 

Překročení kapacity MŠ

Velice zjednodušeně řečeno (blíže v školském zákoně §34) může kapacitu překročit, tzn. může přijmout více dětí než je uvedeno ve školském rejstříku, pouze ve dvou případech:

DVĚ DĚTI SPOLU “SDÍLÍ” JEDNO MÍSTO

Do MŠ Berušky je zapsáno 57 dětí – dvě děti spolu “sdílí” jedno místo – Frantík chodí do MŠ pondělí – středa a Maruška čtvrtek – pátek. Nikdy se v MŠ nepotkají ve stejnou chvíli.

PRÁZDNINOVÝ PROVOZ

Ředitel může přijmout v červenci nebo srpnu děti z jiné MŠ.
 
O prázdninách může být v MŠ Berušce zapsáno více než 56 dětí, protože ředitelka ví, že 25 “kmenových” dětí o prázdninách chodit nebude. Přijme děti ze sousední MŠ, která je přes prázdniny zavřená. Musí si však pohlídat, aby v témž okamžiku nebyl překročen nejvyšší povolený počet dětí.
 

Výjimka pro děti z Ukrajiny

V tuto chvíli neexistuje výjimka pro přijímání dětí z Ukrajiny nad maximální kapacitu MŠ uvedenou ve školském rejstříku.

Existuje však možnost (v souvislosti s přijetím dětí z Ukrajiny) ve zjednodušeném řízení zažádat o dočasné (po dobu platnosti zákona 67/2002 Sb.) navýšení kapacity mateřské školy v souvislosti s přijímáním dětí z Ukrajiny. Místa, která tímto zvýšením můžou v MŠ nově vzniknout, jsou určená pouze pro vzdělávání dětí z Ukrajiny.  

Tuto zjednodušenou žádost můžete provést přes speciální interaktivní formulář na jehož konci stvrzujete, že máte zajištěno dostatečné odpovídající personální a majetkové zajištění s ohledem na požadavky rámcového vzdělávacího programu.

Stále však platí, že NELZE překročit 24 (resp. 28) dětí ve třídě MŠ.

Více:


Metodický komentář k zákonu Lex Ukrajina

Žádost o „navýšení kapacity MŠ“

V tomto článku používám termín „dítě z Ukrajiny„. Myslím tím cizince, kterému byla v ČR poskytnuta dočasná ochrana podle zákona o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

 
Marcela Zajícová
Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog. Srozumitelnou formou dávám rodičům a pedagogům odpovědi na otázky “co, kdy, kde a jak” při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Zdarma si můžete stáhnout můj e-book Jak vyřídit odklad či předčasné zaškolení. O tom, co váš předškolák (ne)musí umět, než nastoupí do 1. třídy píšu v e-booku Z předškoláka školákem v pohodě a s úsměvem. Předškolní pedagogové ocení e-book Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ. Zajímá-li vás téma školní zralosti, mám pro vás webinář a kurz o školní zralosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu info@predskolniporadna.cz. Zůstaňme v kontaktu - nechte se polapit do sítí Předškolní poradny.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů