Zápočet praxe učitelek MŠ

❓Pracuji v dětské skupině. Započítá se mi tato praxe, pokud nastoupím jako učitelka MŠ?

❓Pracuji jako asistentka pedagoga. Chtěla bych se stát učitelkou. Započítá se mi praxe asistentky?

Podobné otázky řeší nejedna (budoucí) paní učitelka. Odpověď není jednoznačná.

Proč řešit předchozí praxi?

Pedagogičtí pracovníci jsou placeni podle tabulek. Na zařazení do správné přihrádky má vliv náplň práce a délka praxe. Jednoduše řečeno, čím složitější náplň práce, tím vyšší platová třída (a vyšší plat). A čím více praxe, tím vyšší platový stupeň (a vyšší plat).

Aktuální (3. 1. 2022) platová tabulka je zde:

Příklad: Jste-li zařazena v 9. platové třídě a máte 10 let praxe (jste zařazena v 3. platovém stupni), váš základní hrubý plat při plném úvazku je 31930 Kč.

Započitatelná praxe

Započitatelná praxe je praxe, kterou Vám zaměstnavatel započítá, a díky které postoupíte do vyššího platového stupně.

Započitatelnou praxi pedagogů řeší § 4 Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě a Zákoník práce.

U dosažené praxe rozlišujeme:

 1. praxi v oboru
 2. jinou praxi

1. Praxe v oboru

Praxe v oboru požadované práce je “výkon práce (činností), pro kterou jsou potřebné znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce”.

O tom, zda se jedná o práci stejného nebo obdobného zaměření, rozhoduje zaměstnavatel. To je naprosto zásadní. Zaměstnavatel je ten, který rozhodne, zda Vám předchozí praxi „uzná“ nebo ne.

Pracuji jako učitelka MŠ

Celý život pracujete jako učitelka MŠ, pak se zápočtem praxe nebudete mít problém. Započítá se Vám v plném rozsahu.

Pracovala jsem jako jiný pedagogický pracovník, nyní chci být učitelkou MŠ.

Pracovala jste jako asistentka pedagoga, vychovatelka v družině, učitelka na 1. stupni nebo na jiné pedagogické pozici (jednoduše řešeno jako pedagogický pracovník podle zákona o pedagogických pracovnících)?

V tom případě Ministerstvo školství v Metodickém výkladu k odměňování pedagogických pracovníků Vašemu zaměstnavateli DOPORUČUJE, aby Vám praxi uznal v plném rozsahu

Příklad: Pět let pracujete jako asistentka pedagoga, poté se stanete učitelkou MŠ. Ministerstvo školství vašemu zaměstnavateli doporučuje Vám 5 let praxe asistentky započítat. Zařadí Vás tedy do 2. platového stupně. 

2. Jiná praxe

Jinou praxi může zaměstnavatel započítat v rozsahu nula až dvou třetin podle míry využitelnosti předchozí jiné praxe pro nyní požadovanou práci. 

Je v kompetenci nového zaměstnavatele, kolik praxe zaměstnanci “uzná”. 

Pokud jste pracovala úplně mimo obor (například jste byla stavbyvedoucí, prodavačka, řidička autobusu) a nyní budete pracovat jako pedagogický pracovník, Váš zaměstnavatel Vám s největší pravděpodobností tuto praxi nezapočítá.

Pracovala jsem 5 let v dětské skupině, nyní budu pracovat jako učitelka MŠ. Bude mi uznána praxe?

To záleží na vašem novém zaměstnavateli. Můžou nastat tyto situace:

 1. Zaměstnavatel Vám uzná praxi v plném rozsahu, protože uzná, že Vaše předchozí práce v dětské skupině vyžadovala “znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon učitelky MŠ”.
 2. Zaměstnavatel Vám předchozí praxi neuzná vůbec.
 3. Zaměstnavatel Vám uzná (například) 2 roky praxe.

Mateřská a rodičovská dovolená

Slyšela jsem, že se do praxe započítá i doba na mateřské a rodičovské dovolené. Je to pravda?

Ano. Ale započte se Vám nanejvýš 6 let (a to i v případě, že budete mít dětí pět) a nesmíte se během mateřské a rodičovské dovolené připravovat na budoucí povolání v denní nebo prezenční formě studia. 

V současné době je rodičovská dovolená stanovena maximálně do 3 let věku dítěte, jednoduše řečeno to znamená, že se vám za jedno dítě započítají maximálně 3 roky praxe. (A to i v případě, že si rodičovskou dovolenou prodloužíte například do 3,5 let věku dítěte a posledního půl roku čerpáte neplacené volno.)

Příklad: Po škole pracujete 5 let jako učitelka MŠ, na mateřské a rodičovské dovolené pak strávíte 4 roky (stihnete dvě děti rychle za sebou). Po návratu do zaměstnání máte 9 let praxe, jste zařazena do 3. platového stupně.

Příklad: Pracujete v MŠ 5 let, poté na mateřské a rodičovské dovolené strávíte 3,5 roku s jedním dítětem. Po návratu do zaměstnání budete mít 8 let praxe.

Odpočet praxe

Existuje jeden nepříjemný zádrhel a tím je odpočet praxe. Psala jsem o něm v článku Platová třída učitelek MŠ. Jednoduše řečeno Vám zaměstnavatel odečte praxi, pokud nesplňujete potřebné vzdělání. (Nejčastěji učitelkám MŠ, které mají středoškolské vzdělání a jsou zařazené v 9. platové třídě, odečte 2 roky praxe. A to i přesto, že jsou kvalifikované.)

Chcete se zorientovat v legislativě? Přeložila jsem ji do lidské řeči – Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ.

Nechte se polapit do mých sociálních sítí. Přidejte se k Předškolní poradně pro pedagogy.

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog - praktik. Vím, co je důležité pro praxi učitelky MŠ a předávám to prostřednictvím projektu Předškolní poradna a Klubu Předškolní poradny dál. Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Srozumitelnou formou odpovídám na otázky „co, kdy, kde a jak“ při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru newsletteru zdarma a neunikne vám žádná novinka. 

Komentáře
 1. Martina napsal:

  Dobrý den,
  učitelka MŠ pracovala v zahraničí – jako aur pair, jako nákupčí, jako konzultant, jako podpora logistických projektů, atd. Nyní je již 2.rokem ve školství.
  Jak uznat praxi v Anglii?
  Děkuji za odpověď.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů