Zápočet praxe učitelek MŠ

❓Pracuji v dětské skupině. Započítá se mi tato praxe, pokud nastoupím jako učitelka MŠ?

❓Pracuji jako asistentka pedagoga. Chtěla bych se stát učitelkou. Započítá se mi praxe asistentky?

Podobné otázky řeší nejedna (budoucí) paní učitelka. Odpověď není jednoznačná.

Proč řešit předchozí praxi?

 

Pedagogičtí pracovníci jsou placeni podle tabulek. Na zařazení do správné přihrádky má vliv náplň práce a délka praxe. Jednoduše řečeno, čím složitější náplň práce, tím vyšší platová třída (a vyšší plat). A čím více praxe, tím vyšší platový stupeň (a vyšší plat).

Aktuální (11.9.2020) platová tabulka je zde:

Příklad: Jste-li zařazena v 9. platové třídě a máte 10 let praxe (jste zařazena v 3. platovém stupni), váš základní hrubý plat při plném úvazku je 30 090Kč.

Započitatelná praxe

Započitatelná praxe je praxe, kterou Vám zaměstnavatel započítá, a díky které postoupíte do vyššího platového stupně.

Započitatelnou praxi pedagogů řeší § 4 Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě a Zákoník práce.

U dosažené praxe rozlišujeme:

  1. praxi v oboru
  2. jinou praxi

1. Praxe v oboru

Praxe v oboru požadované práce je “výkon práce (činností), pro kterou jsou potřebné znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon požadované práce”.

O tom, zda se jedná o práci stejného nebo obdobného zaměření, rozhoduje zaměstnavatel. To je naprosto zásadní. Zaměstnavatel je ten, který rozhodne, zda Vám předchozí praxi „uzná“ nebo ne.

Pracuji jako učitelka MŠ

Celý život pracujete jako učitelka MŠ, pak se zápočtem praxe nebudete mít problém. Započítá se Vám v plném rozsahu.

Pracovala jsem jako jiný pedagogický pracovník, nyní chci být učitelkou MŠ.

Pracovala jste jako asistentka pedagoga, vychovatelka v družině, učitelka na 1. stupni nebo na jiné pedagogické pozici (jednoduše řešeno jako pedagogický pracovník podle zákona o pedagogických pracovnících)?

V tom případě Ministerstvo školství v Metodickém výkladu k odměňování pedagogických pracovníků Vašemu zaměstnavateli DOPORUČUJE, aby Vám praxi uznal v plném rozsahu

Příklad: Pět let pracujete jako asistentka pedagoga, poté se stanete učitelkou MŠ. Ministerstvo školství vašemu zaměstnavateli doporučuje Vám 5 let praxe asistentky započítat. Zařadí Vás tedy do 2. platového stupně. 

2. Jiná praxe

Jinou praxi může zaměstnavatel započítat v rozsahu nula až dvou třetin podle míry využitelnosti předchozí jiné praxe pro nyní požadovanou práci. 

Je v kompetenci nového zaměstnavatele, kolik praxe zaměstnanci “uzná”. 

Pokud jste pracovala úplně mimo obor (například jste byla stavbyvedoucí, prodavačka, řidička autobusu) a nyní budete pracovat jako pedagogický pracovník, Váš zaměstnavatel Vám s největší pravděpodobností tuto praxi nezapočítá.

Pracovala jsem 5 let v dětské skupině, nyní budu pracovat jako učitelka MŠ. Bude mi uznána praxe?

To záleží na vašem novém zaměstnavateli. Můžou nastat tyto situace:

  1. Zaměstnavatel Vám uzná praxi v plném rozsahu, protože uzná, že Vaše předchozí práce v dětské skupině vyžadovala “znalosti stejného nebo obdobného zaměření jako pro výkon učitelky MŠ”.
  2. Zaměstnavatel Vám předchozí praxi neuzná vůbec.
  3. Zaměstnavatel Vám uzná (například) 2 roky praxe.

Mateřská a rodičovská dovolená

Slyšela jsem, že se do praxe započítá i doba na mateřské a rodičovské dovolené. Je to pravda?

Ano. Ale započte se Vám nanejvýš 6 let a nesmíte se během mateřské a rodičovské dovolené připravovat na budoucí povolání v denní nebo prezenční formě studia. 

Příklad: Po škole pracujete 5 let jako učitelka MŠ, na mateřské a rodičovské dovolené pak strávíte 4 roky. Po návratu do zaměstnání máte 9 let praxe, jste zařazena do 3. platového stupně.

Odpočet praxe

Existuje jeden nepříjemný zádrhel a tím je odpočet praxe. Psala jsem o něm v článku Platová třída učitelek MŠ. Jednoduše řečeno Vám zaměstnavatel odečte praxi, pokud nesplňujete potřebné vzdělání. (Nejčastěji učitelkám MŠ, které mají středoškolské vzdělání a jsou zařazené v 9. platové třídě, odečte 2 roky praxe. A to i přesto, že jsou kvalifikované.)

Chcete se zorientovat v legislativě? Přeložila jsem ji do lidské řeči – Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ.

Nechte se polapit do mých sociálních sítí. Přidejte se k Předškolní poradně pro pedagogy.

Marcela Zajícová
Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog. Srozumitelnou formou dávám rodičům a pedagogům odpovědi na otázky “co, kdy, kde a jak” při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Více informací o mně se můžete dočíst zde. Zdarma si můžete stáhnout můj eBook Kdy je správný čas nastoupit do základní školy?. O tom, co váš předškolák (ne)musí umět, než nastoupí do 1. třídy píšu v eBooku Z předškoláka školákem v pohodě a s úsměvem Předškolní pedagogové ocení eBook Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ. Kontaktovat mě můžete na e-mailu info@predskolniporadna.cz. Aktuality sledovat ve facebookové skupině Předškolní poradna nebo na Instagramu . Pro předškolní pedagogy, asistenty a jiné vychovatele malých předškoláčků je určena facebooková skupina Předškolní poradna pro pedagogy.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.