Jste kvalifikovaná učitelka MŠ s vysokoškolským vzděláním a jste zařazena v 8. platové třídě? Čekala jste, že budete mít minimálně „devítku“?
A to Vaše kolegyně se střední školou má dokonce „desítku“?
I to je možné…
Do platové třídy se totiž zařazuje podle náplně práce, nikoli podle vzdělání.
Pokud učitelka Anička (s vysokoškolským vzděláním) netvoří třídní vzdělávací program, je zařazena jen do 8. platové třídy. Naopak Maruška (se středoškolským vzděláním) tvoří individuální vzdělávací plány, proto je zařazena do 10. platové třídy.
Proč? Protože do platové třídy se zařazuje podle náplně práce, nikoli podle vzdělání.
Je to jednoduché – podle nejnáročnější činnosti, kterou vykonáváte a máte ji uvedenou v pracovní smlouvě.
Jednotlivé činnosti (spolu se zařazením do platové třídy) jsou popsané v Katalogu prací. Ten říká, že učitelka MŠ může být zařazena do 8. až 12. platové třídy.
Podrobně jednotlivé platové třídy rozepisuji v e-booku Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ nebo si je můžete přečíst přímo v Katalogu prací. V tomto článku problematiku zjednoduším a uvedu nejběžnější příklady.
V 8. platové třídě je zařazena učitelka MŠ, která nepíše třídní, školní ani individuální vzdělávací program. Provádí „pouze“ vzdělávací a výchovnou činnost podle vzdělávacího programu.
Bývá zde například zařazena učitelka MŠ, která “vykrývá” ředitelku MŠ.
Pokud tvoříte třídní vzdělávací program, budete zařazena do 9. platové třídy.
Pokud tvoříte a koordinujete školní vzdělávací program nebo tvoříte vzdělávací programy pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami a individuální vzdělávací plány, máte nárok na 10. platovou třídu.
Do 11. a 12. platové třídy se běžná učitelka MŠ zpravidla nedostane.
Tvořím třídní vzdělávací program a jsem zařazena v 8. platové třídě, protože jsem začínající učitelka. Je to správně?
Není. Pokud tvoříte vzdělávací program třídy (TVP) a máte to uvedeno v pracovní náplni, máte nárok na 9. platovou třídu. Jste-li zařazena v 8. platové třídě, není to v souladu s Katalogem prací.
Nic není tak jednoduché a také zde existuje jeden nepříjemný zádrhel. A to jsou kvalifikační předpoklady, které stanovuje Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
Více v článku Odpočet praxe.
Pořiďte si Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ, ve kterém legislativní složitosti překládám do lidské řeči.
Dobrý den, Vaše rady a odkazy jsou naprosto super, někdy se člověk v té naší branži motá jak na kolotoči. Prosím o radu, jak je to ohledně asistenta pedagoga v MŠ, tzn. Vzdělání, kurz, pracovní smlouva, platové zařazení, náplň práce…. Děkuji předem za vysvětlení, myslím že nejsem jediná, koho to zajímá. S pozdravem Andrea Radová.
Dobrý den, paní Radová, moc děkuji za milá slova. K vaší otázce těžko odpovědět takto do komentáře. Mám v e-booku o tom několik kapitol (https://predskolniporadna.cz/pro-vas-a-vase-deti/pruvodce-legislativou-pro-pedagogy-ms/), tak nevím, jak bych to nejlépe smrskla. 😉 Vzdělání řeší zákon o pedagogických pracovnících, platové zařazení je dle délky předchozí praxe – platový stupeň (článek zde: https://predskolniporadna.cz/zpocet-praxe/) a náplně práce (platová třída). Nápomocný k sepsání náplně práce může být právě Katalog prací (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2010-222?text=Katalog+prac%C3%AD). Každopádně Vaše otázky si píšu k seznamu dalších tipů na článek. 🙂
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Mám vystudovanou střední odbornou školu s maturitou v oboru ekonomika. Pracuji jako asistentka v mateřské škole a tento rok budu mít za sebou první rok dvouletého dálkového studia předškolní a mimoškolní pedagogiky, které bude příští rok zakončeno maturitou. Od září bych měla nastoupit v naší MŠ jako učitelka. Může mi paní ředitelka nařídit coby nekvalifikované začínající učitelce v 8.platovè třídě, psát plány? Nebo mi pokud to bude chtít, musí dát 9.platovou třídu? Děkuji za odpověď
Dekuji za Vaše informace, rady… Jako učitelka na mateřské, která se v září vrací do práce, je Vaše stránka ideální místo, kde najít všechny informace a zajímavosti! Dekuji!! 🙂
🙂 Děkuji.
Pracovala jsem 1rok jako chůva v MŠ,pak jsem začala dálkově studovat střední pedagog.školu a pracovala jsem na poloviční úvazek jako nekvalifikovaná učitelka. Nyní jsem studium dokončila.Chci se zeptat do které pracovní třídy budu nyní jako kvalifikovaná zařazena.Děkuji.
Dobrý den, odpověď na svou otázku najdete v článku výše. Zj. v části „JAK ZJISTÍM, DO JAKÉ PLATOVÉ TŘÍDY BUDU ZAŘAZENA?“
Dobrý den. Měla bych dotaz.. dělám TVP. Z pověření paní ředitelky jsem zpracovávala IVP pro integrované díte (stupeň 4) v mé třídě. Zpracovávala jsem pro dítě vzdělávací materiály, komunikační piktogramy, vyhodnocovala výdleky podpůrných opatření na konci roku a zasílala do poradny, konzultovala s rodiči dítěte atd.. Paní ředitelka mi odmítla dát 10 platovou třídu. Na koho se obrátit s nápravou této situace?
Dobrý den, platová třída se odvíjí od náplně práce. Pokud máte v náplni práce tvorbu IVP, pak máte 10. platovou třídu. Pokud tvorbu IVP v pracovní náplni nemáte, máte „pouze“ tvorbu TVP, pak jste v 9. Pokud je po vás vyžadována tvorba IVP, musíte to mít v pracovní náplni. Nemáte-li to, tak IVP netvoříte.
Dobrý den, chystám se začít studium na vysoké škole “učitelství pro mateřské školy” a ukončovat jej bakalářský titulem. Chci se zeptat jaké výhody budu mít po vystudování oproti učitelkám s pouze středoškolský vzděláním. Děkuji za odpověď
Dobrý den, tohle nejde jednoznačně říct. Záleží, jakou školu si vyberete. Resp. jak kvalitní vysokoškolské studium zvolíte a zda budete mít „pouze“ lepší teoretický základ do své praxe nebo budete umět teorii i lépe aplikovat do praxe.
Co se týče výhod platových je vše popsáno v tomto článku.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Mám vystudovanou střední odbornou školu s maturitou v oboru ekonomika. Pracuji jako asistentka v mateřské škole a tento rok budu mít za sebou první rok dvouletého dálkového studia předškolní a mimoškolní pedagogiky, které bude příští rok zakončeno maturitou. Od září bych měla nastoupit v naší MŠ jako učitelka. Může mi paní ředitelka nařídit coby nekvalifikované začínající učitelce v 8.platovè třídě, psát plány? Nebo mi pokud to bude chtít, musí dát 9.platovou třídu? Děkuji za odpověď
Dobrý den,odpověď na moji otázku jsem nenašla,tak se zeptám. Jak je možné,že jako začínající učitelka v MŠ se střední pedagogickou školou a Bc.v jiném oboru bych brala 20 tis.hrubeho. Dle tabulek to vypadá na 7. PT i když bych měla začínat na 8. PT. Nabídku jsem odmítla. Děkuji za odpověď.
V tabulkách je uvedený hrubý plat. Tabulkami se řídí „veřejné MŠ“ – tzn. MŠ zřízené obcí, krajem. Pokud je MŠ zřízena soukromým zřizovatelem, může to být jinak…
Dobrý den,nemohu najít odpověď a tak se obracím na Vás. Do jaké platově třídy je zařazena učitelka přípravné třídy(má středoškolské vzdělání MŠ)?Patří přípr.třída k MŠ nebo k ZŠ? Lépe řečeno, je střední škola dostatěčnou kvalifikací pro výuku v přípr. třídě nebo musí být vysokoškolské vzdělání?Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den, zařazení do platové třídy se odvíjí od náplně práce. Přípravné třídy se zřizují při ZŠ, ale „jedou“ dle RVP PV. Požadavky na kvalifikaci jsou uvedeny v zákoně o pedagogických pracovnících – v přípravné třídě může učit kvalifikovaný učitel 1. stupně, ale také MŠ, takže teoreticky střední škola (pedagogická) stačí. Hodně informací o přípravných třídách najdete také v rozhovoru v Klubu Předškolní poradny: https://predskolniporadna.cz/klub-predskolni-poradny/rozhovory/#pripravnatrida
Dobrý den, mohu se zeptat, proč se učitelce se SŠ odečítají dva roky praxe pokud je zařazena do 9. platové třídy? Vždyť požadované vzdělání pro výkon tohoto povolání máme, TVP připravuji a sestavuji. Po třicetiletech pedagogické praxe jsem začala pracovat ve státní MŠ a musím říci, že mě tato skutečnost dost nemile překvapila a zaskočila. Děkuji za odpověď. Vítková
Jinak super stránka, spoustu podnětných nápadů a informací.
Dobrý den,
píšu o tom v části „odpočet praxe“. Vychází to z nařízení vlády, které stanovuje kvalifikační předpoklady pro jednotlivé platové třídy. Jednoduše, laicky řečeno – pokud zaměstnanec nesplní předepsaný STUPEŇ vzdělání pro platovou třídu a přesto je do ni zařazen, je „potrestán“ snížením praxe.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat… Jsem po novu zástupce ředitele pro předškolní vzdělávání, učitelka ( SPgŠ) s dlouholetou praxí. Vytvářím ŠVP. Jakou třídu si,, zasloužím?,, Děkuji za odpověď.. K.
Dobrý den, mám Bc. v nepedagogickém oboru a nyní jsem studentkou Vš učitelství mš, mohu už nyní během studia učit a být zařazena do 9.pl třídy, když jsem nekvalifikovaná? mám kurz asistenta pedagoga.
Ano, i nekvalifikovaná učitelka může být zařazena v 9. platové třídě pokud tomu odpovídá její pracovní náplň.
Dobrý den, mám titul Bc. ve speciální pedagogice předškolního věku , učím už 12 let ve speciální MŠ a jsem v 9.tř je to správně prosím? děkuji Pobucká
Dobrý den, to záleží na vaší pracovní náplni. Informace ohledně zařazování do platových tříd jsou uvedeny v článku výše.
Dobry den, chtela bych se zeptat, mam Mgr. v nepedagogickem oboru (filologie), ale chtela bych si dodelat vzdelani na zpusobilost ucitele v MS. Pokud bych si dodelala stredoskolske s maturitou, do jake platove tridy bych bez predchozi praxe byla prosim zarazena? Dekuji
Dobrý den, to záleží na vaší pracovní náplni. Informace ohledně zařazování do platových tříd jsou uvedeny v článku výše.
Uchazečka má vysokoškolské vzdělání, obor pedagogika – sociální práce, není to tedy kvalifikace pro učitelku v MŠ. Když ji zaměstnáme, dáme jí 9.platovou třídu, protože tvoří ŠVP a dále ji dáme smlouvu na tři roky s tím, že do tří let začne
studovat příslušný obor. Odpočet praxe jsme jí provedli snížením předloženého průběhu praxí koeficientem 0,66.
Je to prosím dobře a děkuji velice za odpověď.
Dobrý den, i nekvalifikovaná učitelka může být zařazena do 9. platové třídy pokud tomu odpovídá její náplň práce. Ohledně zápočtu předchozí praxe najdete článek tady: https://predskolniporadna.cz/zapocetpraxe/
Dobrý den,
setkala jste se někdy s případem, kdy paní učitelka byla zařazena do jiné platové třídy než by měla být? Jedná se o případ, kdy paní učitelka na ZŠ byla několik let zařazena do 11. platové třídy místo 12. a nyní požaduje vše doplatit. Jak by to pak bylo s doplacením zdravotního a soc. pojištění a daně z příjmu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, osobně jsem se s obdobným případem nesetkala. Marcela Zajícová
Dobrý den.Všechny ucitelky dostaly za úkol přepracovat vzdělávací obsah v švp. Měly by tedy žádat o zařazení do 10 tř. nebo jim v 9.tř.tento úkol zadán být nemůže? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, zařazení do 10. platové třídy: Pokud tvoříte A KOORDINUJETE školní vzdělávací program. Více v článku výše nebo v katalogu prací. 🙂
Speciální pedagog – logoped – zařazení do platové třídy v MŠ.
Dobrý den paní Zajícová,
mohu prosím zařadit do 11. platové třídy logopedku v MŠ? Logopedka pracuje pro třídu zříz. dle par. 16 ŠZ – logopedická třída + je nápomocná pro děti z běžných třídy dle její dobré vůle a je k dospozici jako spec. pedagog i vedení MŠ při projednávání záležitostí s rodiči dětí se SVP.
VZDĚLÁNÍ:
Mgr. 7506T Speciální pedagogika – Učitelství pro 1. stupeň ZŠ a speciální pedagogika,
(SZZ logo, eto, psycho)
+ dvouleté studium spe pdg – logopedie (speciálně pedagogická činnost ve spec. a integr. zařízeních a a školách.
Děkujui za Vaši odpověď
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, překryv za paní ředitelku…je vždy v 8. platové třídě?
Není možné, aby paní učitelka také psala plán?
Pravděpodobně nejsou peníze, tak nebude nic psát a bude v 8.? Nebo je to běžná praxe…8.platová třída je velmi směšná, zvlášť, když není ani plný úvazek, ani osobní ohodnocení. Přidává se prosím i nám v MŠ od roku 2024 do nadtarifu? Děkuji