Rozhoduje rodič o odkladu?

Rozhoduje rodič o odkladu školní docházky pro své dítě?

ANO i NE.

Tento článek Vám objasní, zda má rodič tzv. „poslední slovo“ při rozhodování o odkladu školní docházky pro své dítě.

Po internetu totiž koluje jeden velký mýtus, který je potřeba vyvrátit. Ten mýtus zní: „Rodič má VŽDY poslední slovo při rozhodování o odkladu školní docházky pro své dítě.“ Není to pravda!

V textu budu používat pojem „poradna“, čímž myslím školské poradenské zařízení (pedagogicko-psychologickou poradnu nebo speciálně pedagogické centrum).

KDY RODIČ NEMÁ! POSLEDNÍ SLOVO:

Rodič chce pro své dítě odklad školní docházky.

Základní škole musí předložit kladné vyjádření k odkladu školní docházky od „poradny“ a od odborného lékaře.
Pokud „poradna“ nebo lékař nevydá kladné stanovisko k odkladu (na základě vyšetření dítěte), rodič se může „stavět na hlavu“, ale odklad jeho dítěti nebude umožněn.

Rodič může najít jinou „poradnu“ (nebo lékaře), která mu kladné stanovisko k odkladu vystaví. Pokud stihne základní škole obě stanoviska doručit v řádném termínu, odklad jeho dítěti bude udělen.

KDY RODIČ MÁ! POSLEDNÍ SLOVO:

Rodič nejde s dítětem do „poradny“ i přesto, že mu vyšetření bylo učitelkou mateřské školy doporučeno. Jde k zápisu do ZŠ, dítě je přijato.

Rodič jde s dítětem do „poradny“, která vystaví kladné stanovisko k odkladu (tzn. odklad doporučí). Rodič nedbá na doporučení, jde s dítětem k zápisu do ZŠ, kde toto doporučení nepředloží. Dítě je přijato. Tento postup však v žádném případě nedoporučuji.

Vše podrobně vysvětluji v mém e-booku ZDARMA Jak vyřídit odklad či předčasné zaškolení, který můžete získat ZDE.

Marcela Zajícová
Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog. Srozumitelnou formou dávám rodičům a pedagogům odpovědi na otázky “co, kdy, kde a jak” při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Zdarma si můžete stáhnout můj e-book Jak vyřídit odklad či předčasné zaškolení. O tom, co váš předškolák (ne)musí umět, než nastoupí do 1. třídy píšu v e-booku Z předškoláka školákem v pohodě a s úsměvem. Předškolní pedagogové ocení e-book Průvodce legislativou pro pedagogy MŠ. Zajímá-li vás téma školní zralosti, mám pro vás webinář a kurz o školní zralosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu info@predskolniporadna.cz. Zůstaňme v kontaktu - nechte se polapit do sítí Předškolní poradny.
Komentáře
 1. Lucie napsal:

  Dobrý den, může rozhodnutí o odkladu školní docházky vydat i dětský pediatr?
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 2. Kateřina napsal:

  Dobrý den, u dcery uvažujeme o odkladu školní docházky z důvodu plánovného stěhování v následujím roce.
  Pokud by poradna a pediatr doporučili nástup do školy a uvedli to do zprávy, je nějaká šance i přesto povolení k odkladu získat?

  Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, jedinou šancí je najít jinou poradnu/jiného pediatra, který uzná, že dítě není na nástup do ZŠ zralé.

 3. Květa napsal:

  Dobrý den, dcera má doporučující stanovisko z PPP a od pediatra, že odklad nedoporučuje. Může ředitelka školy odsouhlasit odklad, nebo musí být obě stanoviska doporučující? Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, je potřeba mít obě doporučující stanoviska – z školského poradenského zařízení + od odborného lékaře (nebo klinického psychologa).

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů