fbpx

Rozhoduje rodič o odkladu?

Článek pro pedagogy

Rozhoduje rodič o odkladu školní docházky pro své dítě?

ANO i NE.

Tento článek Vám objasní, zda má rodič tzv. „poslední slovo“ při rozhodování o odkladu školní docházky pro své dítě.

Po internetu totiž koluje jeden velký mýtus, který je potřeba vyvrátit. Ten mýtus zní: „Rodič má VŽDY poslední slovo při rozhodování o odkladu školní docházky pro své dítě.“ Není to pravda!

V textu budu používat pojem „poradna“, čímž myslím školské poradenské zařízení (pedagogicko-psychologickou poradnu nebo speciálně pedagogické centrum).

KDY RODIČ NEMÁ! POSLEDNÍ SLOVO:

Rodič chce pro své dítě odklad školní docházky.

Základní škole musí předložit kladné posouzení k odkladu školní docházky od „poradny“ a od odborného lékaře.
Pokud „poradna“ nebo lékař nevydá kladné stanovisko k odkladu (na základě vyšetření dítěte), rodič se může „stavět na hlavu“, ale odklad jeho dítěti nebude umožněn.

Rodič může najít jinou „poradnu“ (nebo lékaře), která mu kladné stanovisko k odkladu vystaví. Pokud stihne základní škole obě stanoviska doručit v řádném termínu, odklad jeho dítěti bude udělen.

KDY RODIČ MÁ! POSLEDNÍ SLOVO:

Rodič nejde s dítětem do „poradny“ i přesto, že mu vyšetření bylo učitelkou mateřské školy doporučeno. Jde k zápisu do ZŠ, dítě je přijato.

Rodič jde s dítětem do „poradny“, která vystaví kladné stanovisko k odkladu (tzn. odklad doporučí). Rodič nedbá na doporučení, jde s dítětem k zápisu do ZŠ, kde toto doporučení nepředloží. Dítě je přijato. Tento postup však v žádném případě nedoporučuji.

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog, lektorka a autorka Předškolní poradny. Vzdělávám předškolní pedagogy a pomáhám jim zvýšit profesní sebejistotu.

Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru novinek zdarma, aby vám nic neuniklo. 

Komentáře
 1. Lucie napsal:

  Dobrý den, může rozhodnutí o odkladu školní docházky vydat i dětský pediatr?
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 2. Kateřina napsal:

  Dobrý den, u dcery uvažujeme o odkladu školní docházky z důvodu plánovného stěhování v následujím roce.
  Pokud by poradna a pediatr doporučili nástup do školy a uvedli to do zprávy, je nějaká šance i přesto povolení k odkladu získat?

  Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, jedinou šancí je najít jinou poradnu/jiného pediatra, který uzná, že dítě není na nástup do ZŠ zralé.

 3. Květa napsal:

  Dobrý den, dcera má doporučující stanovisko z PPP a od pediatra, že odklad nedoporučuje. Může ředitelka školy odsouhlasit odklad, nebo musí být obě stanoviska doporučující? Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, je potřeba mít obě doporučující stanoviska – z školského poradenského zařízení + od odborného lékaře (nebo klinického psychologa).

 4. Petra Ščepková napsal:

  Dobrý den, moje dcera jde tento rok k zápisu do 1 třídy. Většinu věcí, které má vědět k zápisu zná, s tím by problém nebyl. Ale ve školce nám zmínili, že nechce moc odpovídat na kladené dotazy. Nejspíš se stydí odpověď zdělit, nevím protože když dělají pracovní listy, tak u toho nejsem přítomna. p. Učitelce v MŠ jsem již loňský rok říkala, že když dělá nové věci, které nezná nebo je v cizím prostředí, tak přestane spolupracovat. Nechci jí uškodit odkladem školní docházky, jen proto, že nejspíš je introvert. Ve školce se do aktivit se spolužáky zapojuje. Umí psát některá písmenka, počítá do dvaceti, a teď se i snaží počítat lehké příklady. O školní věci má zájem a je natěšená že půjde do školy. Nemužete mi poradit koho bych měla navštívit a poradit se s ním. děkuji za odpověď

 5. Katerina Blasko napsal:

  Dobry den,

  Syn je narozeny 1.9.2017, 6 let mu tedy bude tento rok, ale presne v den zacatku skolniho roku (Respektive vyucovani zacina 4.9.2023). Chapu to spravne, ze by mel nastoupit do skoly az pristi rok? Nebo musime resit odklad? Dekuji!

 6. Jan Čejka napsal:

  Dobrý den, jsem přesvědčen, že rodič má poslední slovo a jestliže i přes doporučení školky a PPP jsem proti, tak prostě dítě nenastoupí a postavte se na hlavu i s těmi paragrafovymi nesmysly. PPPP je jen statistický úřad, a na něm já mám stavět? Jde o život mého syna, takže i kdybych měl jít k soudu, tak toto nedovolím.

  • Marcela Zajícová napsal:

   Hezký den, chápu vaše rozhořčení. Mateřská škola však může odklad doporučit, ale na jejím názoru tak říkajíc „oficiálně nezáleží“. Pokud byste chtěl pro dítě odklad, ale PPP (a/nebo lékař) vám nevydala doporučující posouzení, pravděpodobně schůdnější cestou než soudní by bylo zkusit najít jinou PPP, jejíž závěry by byly doporučující.

 7. Miroslava napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat proč nedoporučujete variantu ignorovat doporučením SPC o odkladu? Mému synovi byl odklad v SPC doporučen, ale vzhledem k tomu, že jsem vybrala nakonec alternativní školu, tak bych ho chtěla nevyužít. Je to problém? A musím to oznámit ve školce? Děkuji

 8. Kateřina Hynková napsal:

  Dobrý den paní Zajícova, mohla bych poprosit o radu? Dítě, které bylo vloni u zápisu, ale mělo odklad, tedy do školy jde letos. Musí znovu k zápisu, nebo s ním Dana ZŠ automaticky počítá a dítko znovu fyzicky k zápisu nemusí a rodič popř. školu pouze informuje, aby s dítkem od září počítali. Mockrát děkuji. K. Hynková

 9. Alice Šimíčková napsal:

  Dobrý den, postačí pro povolení odkladu školní docházky doporučující stanovisko pedagogicko-psychologické poradny a klinického logopeda?

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, vyjádření logopeda nestačí. Musí být školské poradenské zařízení + odborný lékař nebo klinický psycholog

 10. Kateřina napsal:

  Dobrý den, doporučila by jste mi prosím PPP, která by mi vyšetřila dcera třeba v srpnu? Absolvovala vyšetření v PPP v Ústí nad Labem a já s tímto výsledkem nejsem spokojená a budu jej rozporovat. Jedná se o vyšetření školní zralosti.
  Děkuji za odpověď.

 11. Zuzka napsal:

  Dobrý den,

  syn se měl narodit v září , ale narodil se o měsíc dřív. V poradně pro nedonošené děti mi doporučili pro syna odklad. Je možné s tímto nějak uspět u PPP? A pokud tedy budu žádat o odklad, stačí jen posouzení dětského lékaře , nebo musím mít vyjádření i PPP?

  Děkuji za odpověď.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů