Rozhoduje rodič o odkladu?

Rozhoduje rodič o odkladu školní docházky pro své dítě?

ANO i NE.

Tento článek Vám objasní, zda má rodič tzv. „poslední slovo“ při rozhodování o odkladu školní docházky pro své dítě.

Po internetu totiž koluje jeden velký mýtus, který je potřeba vyvrátit. Ten mýtus zní: „Rodič má VŽDY poslední slovo při rozhodování o odkladu školní docházky pro své dítě.“ Není to pravda!

V textu budu používat pojem „poradna“, čímž myslím školské poradenské zařízení (pedagogicko-psychologickou poradnu nebo speciálně pedagogické centrum).

KDY RODIČ NEMÁ! POSLEDNÍ SLOVO:

Rodič chce pro své dítě odklad školní docházky.

Základní škole musí předložit kladné vyjádření k odkladu školní docházky od „poradny“ a od odborného lékaře.
Pokud „poradna“ nebo lékař nevydá kladné stanovisko k odkladu (na základě vyšetření dítěte), rodič se může „stavět na hlavu“, ale odklad jeho dítěti nebude umožněn.

Rodič může najít jinou „poradnu“ (nebo lékaře), která mu kladné stanovisko k odkladu vystaví. Pokud stihne základní škole obě stanoviska doručit v řádném termínu, odklad jeho dítěti bude udělen.

KDY RODIČ MÁ! POSLEDNÍ SLOVO:

Rodič nejde s dítětem do „poradny“ i přesto, že mu vyšetření bylo učitelkou mateřské školy doporučeno. Jde k zápisu do ZŠ, dítě je přijato.

Rodič jde s dítětem do „poradny“, která vystaví kladné stanovisko k odkladu (tzn. odklad doporučí). Rodič nedbá na doporučení, jde s dítětem k zápisu do ZŠ, kde toto doporučení nepředloží. Dítě je přijato. Tento postup však v žádném případě nedoporučuji.

Vše podrobně vysvětluji v mém e-booku ZDARMA Jak vyřídit odklad či předčasné zaškolení, který můžete získat ZDE.

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog - praktik. Vím, co je důležité pro praxi učitelky MŠ a předávám to prostřednictvím projektu Předškolní poradna a Klubu Předškolní poradny dál. Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Srozumitelnou formou odpovídám na otázky „co, kdy, kde a jak“ při výchově a vzdělávání předškolních dětí. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru newsletteru zdarma a neunikne vám žádná novinka. 

Komentáře
 1. Lucie napsal:

  Dobrý den, může rozhodnutí o odkladu školní docházky vydat i dětský pediatr?
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 2. Kateřina napsal:

  Dobrý den, u dcery uvažujeme o odkladu školní docházky z důvodu plánovného stěhování v následujím roce.
  Pokud by poradna a pediatr doporučili nástup do školy a uvedli to do zprávy, je nějaká šance i přesto povolení k odkladu získat?

  Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, jedinou šancí je najít jinou poradnu/jiného pediatra, který uzná, že dítě není na nástup do ZŠ zralé.

 3. Květa napsal:

  Dobrý den, dcera má doporučující stanovisko z PPP a od pediatra, že odklad nedoporučuje. Může ředitelka školy odsouhlasit odklad, nebo musí být obě stanoviska doporučující? Děkuji

  • Marcela Zajícová napsal:

   Dobrý den, je potřeba mít obě doporučující stanoviska – z školského poradenského zařízení + od odborného lékaře (nebo klinického psychologa).

 4. Petra Ščepková napsal:

  Dobrý den, moje dcera jde tento rok k zápisu do 1 třídy. Většinu věcí, které má vědět k zápisu zná, s tím by problém nebyl. Ale ve školce nám zmínili, že nechce moc odpovídat na kladené dotazy. Nejspíš se stydí odpověď zdělit, nevím protože když dělají pracovní listy, tak u toho nejsem přítomna. p. Učitelce v MŠ jsem již loňský rok říkala, že když dělá nové věci, které nezná nebo je v cizím prostředí, tak přestane spolupracovat. Nechci jí uškodit odkladem školní docházky, jen proto, že nejspíš je introvert. Ve školce se do aktivit se spolužáky zapojuje. Umí psát některá písmenka, počítá do dvaceti, a teď se i snaží počítat lehké příklady. O školní věci má zájem a je natěšená že půjde do školy. Nemužete mi poradit koho bych měla navštívit a poradit se s ním. děkuji za odpověď

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů