fbpx

Je DVPP pro pedagogy povinné?

Vzdělávací pětiminutovka je dvpp pro pedagogy povinné

❓Musí se pedagogové dále vzdělávat?
❓ Musí se vzdělávat i pedagogové v soukromých a církevním MŠ, případně pracovníci dětských skupin a jiných zařízení pro děti?
❓A kde najdu oporu v legislativě?

 

Je další vzdělávání pedagogických pracovníků pro pedagogické pracovníky povinné?

A pokud ano, najdu někde oporu, podporu v legislativě?

Vy určitě dobře víte, že s napětím očekáváme, kdy, v jaké podobě bude po několika letech a různých verzích schválena novela zákona o pedagogických pracovnících, která právě je tady to další vzdělávání pedagogických pracovníků (zkratka DVPP) upravuje.

To co ve videu zmiňuji, vychází ze současného stavu, ze současné verze zákona o pedagogických pracovnících. Každopádně nebojte se, určitě se pedagogičtí pracovníci budou vzdělávat i poté, co nabyde v platnost a zda vůbec někdy novela zákona o pedagogických pracovnících.

DVPP pro MŠ

Informace se vztahují na pedagogické pracovníky, kteří pracují v mateřských školách zřízených ministerstvem, krajem, obcí a svazkem obcí. Je to ta nejpočetnější skupina mateřských škol, která je většinou, většina z vás pracuje v mateřských školách zřízené obcí. Nejedná se o soukromé zřizovatele.

Zákon o DVPP

Zákon o pedagogických pracovnících říká, že pedagogičtí pracovníci mají po dobu výkonu své pedagogické činnosti povinnost dalšího vzdělávání, kterým si obnovují, udržují a doplňují kvalifikaci. Může se jednat o různé druhy:

  • například o vzdělávání na vysoké škole,
  • zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků nebo v jiných zařízeních,
  • samostudium, kdy si pustíte webinář, pětiminutovku, kurz a nebo si přečtěte knížku, článek.

Samostudium pedagogických pracovníků

Čímž se vlastně dostáváme k velice diskutovanému tématu, a to je 12 dnů studijního volna. K samostudiu pedagogickým pracovníkům přísluší volno v rozsahu 12 pracovních dní ve školním roce.

Dobu čerpání volna určuje ředitel školy, a samostudium se čerpá, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Na rozdíl například od lékařů není dán nějaký konkrétní počet hodin různých školení, které musí pedagogičtí pracovníci třeba za jeden školní rok absolvovat.

Plán dalšího vzdělávání pracovníků

Co je ale také důležité zmínit je, že ředitel školy organizuje další vzdělávání pedagogických pracovníků podle plánu dalšího vzdělávání, který stanovuje po předchozím projednání s příslušným odborovým orgánem. Když stanovuje plán dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, tak přihlíží jednak k studijním zájmům toho pedagogického pracovníka, a také k potřebám školy a k rozpočtu školy. Proto se vás ředitel ptá na to, co byste třeba chtěli, jaký seminář byste chtěli absolvovat. Proto vám ředitel uloží povinnost, že máte absolvovat určitý druh, třeba školení, třeba po hospitaci zjistí, že byste se potřebovala dovzdělat třeba v otázkách formativního hodnocení nebo v otázkách pedagogické diagnostiky a tak dále. Takže vám uloží, protože je to v souladu s potřebami školy, účast na tomhle školení, ale samozřejmě přihlíží i k rozpočtu školy.

Nestátní zařízení a DVPP

Pokud vy však pracujete v mateřské škole, která není zřízená právě obcí, jste buď v církevní nebo soukromé mateřské škole nebo třeba v dětské skupině, na vás se samozřejmě nevztahuje zákon o pedagogických pracovnících, pokud pracujete v dětské skupině, neznamená to, že nemáte povinnost se dále vzdělávat, protože máme tady také zákoník práce, který platí pro všechny zaměstnance a v něm se můžeme dočíst o odborném rozvoji zaměstnanců, v paragrafu 230. Stahuje se na všechny zaměstnance a hovoří o prohlubování kvalifikace, kterým se rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce. Za prohlubování kvalifikace se označuje, nebo se považuje takové udržování a obnovování. Takže i přesto, že nepracujete v mateřské škole zřízené obcí, dále se vzděláváte. Také vám může zaměstnavatel uložit účast na nějakém školení, na nějakém studiu atd. Důležitý je fakt, že tady ta účast na tom studiu se normálně započítává do vaší pracovní doby, jak jde o výkon práce, takže vám přísluší mzda nebo plat, pokud jste někde na školení.

 

Vzdělávání pedagogů


Další vzdělávací pětiminutovky tady

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog, lektorka a autorka Předškolní poradny. Vzdělávám předškolní pedagogy a pomáhám jim zvýšit profesní sebejistotu.

Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru novinek zdarma, aby vám nic neuniklo. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů