Učitelská platforma spustila dotazníky zprostředkování pomoci. Více informací tady.
MŠ může provoz kvůli závažným organizačním nebo technickým příčinám, které znemožňují poskytovat předškolní vzdělávání, omezit nebo přerušit. Není stanovena maximální možná délka přerušení nebo omezení provozu MŠ.
Omezení nebo přerušení provozu MŠ musí nejdříve ředitel projednat se zřizovatelem. (Není stanoveno, že musí jít o osobní schůzku a být sepsán zápis z jednání).
Podle vyhlášky informaci o omezení nebo přerušení provozu zveřejní ředitel MŠ na přístupném místě ve škole neprodleně poté, co o omezení nebo přerušení provozu rozhodne. Toto však např. v zaplavené MŠ samozřejmě nedává smysl a ředitel využije jiné prostředky, jak rodiče o přerušení provozu MŠ informovat – zprávy na webu MŠ, zřizovatele, komunikační systém MŠ, sociální sítě atd.
Existuje-li v místě nějaká možnost zajištění péče o děti, informuje o tom ředitel rodiče také.
PROVOZ MŠ LZE OMEZIT – například neprovozovat jen část tříd pokud mimořádná situace zasáhla jen některé z nich. Nebo z důvodu, že nemáte dostatek personálu pro zajištění vzdělávání ve všech třídách.
PROVOZ MŠ LZE PŘERUŠIT nejen z důvodu, že je MŠ zatopená, ale např. nemůže provoz zajistit personálně v případech, kdy se pedagogové nedostanou do zaměstnání nebo prostě a jednoduše nemá kdo učit (nebo vařit).
Uzavřít nebo omezit provoz můžete jak v předem neplánovaných situacích (např. při povodních, havárii topení, nebo nemožnosti zajistit provoz personálně při velké absenci pedagogů a nemožnosti zajistit jejich náhradu), tak z důvodu např. plánované rekonstrukce, která ovlivní provoz MŠ. Vždy je pak nutné rodiče včas informovat.
Pokud bude provoz MŠ přerušen více než 5 dnů v kalendářním měsíci, snižuje se úplata za předškolní vzdělávání.
Pokud je MŠ uzavřena z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události, mají rodiče nárok na ošetřovné. Tuto dávku můžou čerpat až 9 kalendářních dnů, případně až 16 dnů, jsou-li samoživitele.
Výše ošetřovného je za každý den 60% redukovaného denního vyměřovacího základu.
Tiskopis s žádostí o dávku potvrzuje škola, část B vyplní zaměstnanec a předá svému zaměstnavateli, který podklady předá OSSZ.
Tiskopis najdete zde.
Pokud má zaměstnanec nárok na ošetřovné, má nárok na pracovní volno. Na pracovní volno má nárok i po uplynutí 9 (resp. 16 dnů), ale už nedostane dávku – ošetřovné.
Na tuto dávku nemají nárok OSVČ.
Informace k povodním 2024 najdete také na stránkách ČSSZ.
Leták MPSV a ČSSZ (rozklikněte pro zvětšení)
Nedostanete se do práce? Do práce byste rádi šli, ale máte hromadu práce s odklízením následků povodní? Rádi byste místo práce pomáhali jako dobrovolník v zasažených oblastech?
Jaké máte možnosti:
➡️Zaměstnavatel vám může (v některých případech musí) poskytnout pracovní volno (bez náhrady platu).
➡️Můžete se se zaměstnavatelem domluvit na dovolené. Zaměstnavatel je při určování dovolené povinen přihlížet nejen k provozním důvodům, ale taky k oprávněným zájmům zaměstnance.
➡️Zaměstnavatel vám nemůže nikdy nařídit neplacené volno.
Další praktické informace najdete také v této grafice – Jak se vypořádat s povodní.
Distanční vzdělávání se poskytuje pouze v důsledku krizových nebo mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény za předpokladu, že chybí VĚTŠINA DĚTÍ, pro které je předškolní vzdělávání povinné.
Více v článku Distanční vzdělávání v MŠ.
Centrum Locika a její materiály.
Postup v případě krizových situací – EDU.cz
Národní ústav duševního zdraví
Opatruj se