fbpx

Akreditace průběžného vzdělávání

❓Musí být vzdělávací programy akreditované?
❓Proč některé vzdělávací programy jsou akreditované a jiné nikoli?
❓Jak je to s financováním vzdělávacích programů?

ZRUŠENÍ AKREDITACÍ

Od 1. září 2023 došlo k novele zákona o pedagogických pracovnících, díky které se zcela zrušily akreditace tzv. průběžného vzdělávání. Tzn., že už nelze akreditovat vzdělávací programy, které slouží k prohlubování odborné kvalifikace. Jednoduše řečeno už nelze akreditovat webináře, semináře a kurzy, kterých se pedagogové účastní v rámci běžného dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Proč některé webináře akreditaci mají?

Jednoduše proto, že ji získaly ještě před změnou zákona. Až jim akreditace vyprší, znovu nebude možné vzdělávací program akreditovat.

Financování neakreditovaných vzdělávacích programů

Mateřské školy tak logicky nyní mohou financovat vzdělávací programy, které nejsou akreditované. Stejně tak akreditace není podmínkou pro financování skrz Operační program Jan Ámos Komenský.

Povinnost dalšího vzdělávání

Povinnost pedagogů dále se vzdělávat zůstala zachována. Jsou stále povinni obnovovat, udržovat a doplňovat si kvalifikaci.

Naše nové vzdělávací programy akreditaci nemají (nelze ji získat – legislativa to pro průběžné vzdělávání neumožňuje). Lze je běžně financovat z finančních prostředků mateřských škol. Programy, které probíhají živě, jako webinář Inspirace pro tvorbu portfolia, lze financovat také skrz operační program Jan Amos Komenský.

Zrušení akreditací je dle mého názoru krok správným směrem – ubyde administrativní zátěž jak pro mateřské školy, tak pro poskytovatele vzdělávání. Navíc vysoká administrativa kolem akreditací se vždy musela odrazit i do ceny programu. Bohužel akreditace nezaručovala kvalitu, protože neexistoval funkční způsob evaluace (hodnocení) vzdělávacích programů, resp. kontrola, zda jsou programy opravdu kvalitní.

Kdy je akreditace potřeba?

Naopak pokud si zvyšujete nebo rozšiřujete kvalifikaci, musíte jít studovat program, který akreditaci má. To platí v případě, že jste např. nekvalifikovanou učitelkou a musíte si kvalifikaci doplnit. Nebo se stanete ředitelkou a musíte si doplnit tzv. „funkční studium“.

Informaci si můžete ověřit také na webu ministerstva školství.

 

Chcete se lidskou řečí zorientovat v legislativě? Pořiďte si Průvodce legislativou – srozumitelnou příručku o legislativě, která se stane vaším každodenním rádcem.

Marcela Zajícová

Jmenuji se Marcela Zajícová a jsem předškolní pedagog, lektorka a autorka Předškolní poradny. Vzdělávám předškolní pedagogy a pomáhám jim zvýšit profesní sebejistotu.

Mými kurzy a webináři prošly už tisíce spokojených předškolních pedagogů. Ráda budu oporou i vám. Přihlaste se k odběru novinek zdarma, aby vám nic neuniklo. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů